Inżynierowie z Politechniki Świętokrzyskiej wspólnie z lekarzami ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą pracowali nad nanotechnologiami, które pomogą uratować większą grupę pacjentów chorych na raka. Władze uczelni i szpitala podpisały dziś umowę o współpracy.
Jak mówi profesor Barbara Goszczyńska, prorektor do spraw ogólnych politechniki, badania nad nowymi technologiami medycznymi będą miały miejsce w nowym laboratorium, które planuje uruchomić uczelnia. Będzie się mieściło w budynku Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, który wybuduje Politechnika Świętokrzyska.
– Centrum obejmuje dwanaście laboratoriów. Sześć już mamy, ale planujemy je doposażyć, natomiast pozostałe sześć będzie zupełnie nowych. Wśród nich znajdzie się laboratorium nanotechnologii i nanomateriałów. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie miała konkretne wyniki – mówi profesor Barbara Goszczyńska.
Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że rozwiązywanie problemów, które stawia współczesna medycyna jest trudne i wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Nanotechnologiczne rozwiązania znajdą zastosowanie w wielu dziedzinach onkologii, a zwłaszcza w chirurgii oraz ginekologii onkologicznej. Profesor jest przekonany, że współpraca lekarzy z inżynierami poprawi sytuację pacjentów.
– Żeby nasze leczenie było jeszcze bardziej efektywne i mniej okaleczające. Chcąc zrealizować nasze marzenia, musimy mieć najnowocześniejsze nanomateriały oraz nanotechnologie – twierdzi Stanisław Góźdź.
Politechnika Świętokrzyska chce też pracować nad opracowaniem implantów krtani. Mają one pomóc pacjentom, których krtań zniszczył nowotwór.
Budynek CENWIS został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego i zostanie sfinansowany z unijnych dotacji. Szacowany koszt inwestycji to około 75 milionów złotych. Oprócz laboratorium nanotechnologicznego, w ŚCO znajdzie się również m.in. laboratorium tworzące nowe rozwiązania w dziedzinie energii odnawialnych.