12,5 tysiąca kobiet, w wieku 25 – 59 lat, z Kielc i kilku sąsiednich gmin oraz gmin będzie mogło wykonać bezpłatne badania cytologiczne. W ramach akcji „Jestem kobietą, więc idę. Cytologia”, panie będą mogły skorzystać m.in. z bezpłatnego transportu na badania – informuje Monika Rosmanowska ze Stowarzyszenia PROREW.
– Chcemy przede wszystkim pokazywać te osoby, którym udało się pokonać chorobę nowotworową. Na raka szyjki macicy może zachorować każda kobieta. To jest wirus, którym w ciągu naszego życia jesteśmy zarażone przynajmniej raz. Nie każdy jest oczywiście groźny, ale może się tak zdarzyć. Dlatego w każdym sołectwie, w każdej gminie będziemy organizować spotkania informacyjne i namawiać kobiety do wykonywania badań profilaktycznych – mówi Monika Rosmanowska.
Kilkanaście lat temu na raka szyjki macicy zachorowała Iga Karpińska, prezes ogólnopolskiej organizacji „Kwiat Kobiecości”.
– Badanie profilaktyczne uratowało mi życie. Jak co roku zrobiłam cytologię i okazało się, że mam raka. Przez 1,5 roku poddawana byłam intensywnemu leczeniu: chemioterapia, operacja, brachyterapia. Po zakończeniu leczenia postanowiłam, że będą namawiać inne kobiety do wykonywania badań profilaktycznych, dlatego założyłam fundację – mówi Iga Karpińska.
Wójt Sebastian Nowaczkiewicz informuje, że w gminie Sitkówka – Nowiny będzie prowadzona akcja informacyjna zachęcająca panie do wykonywania badań.
– Zamieściliśmy już informację o możliwości wykonania cytologii w naszej lokalnej prasie i na stronie internetowej urzędu. Poprosimy także księży, by podczas mszy namawiały kobiety do profilaktyki – dodaje Sebastian Nowaczkiewicz.
W 2014 roku w województwie świętokrzyskim zarejestrowano ponad 5,6 tysiąca zachorowań na nowotwory złośliwe. Co dziesiąty rozpoznany u kobiet to rak szyjki macicy.