W poniedziałek (25 września) zmarł Ryszard Zięzio – twórca Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, który przez 22 lata był też dyrektorem tej placówki. Przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 71 lat.
Ryszard Zięzio, urodził się w miejscowości Manasterz w województwie podkarpackim był etnografem i badaczem szamanizmu węgierskiego. Ukończył etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a pracę zawodową rozpoczął w 1970 roku w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. W latach 1982-1984 pracował w Muzeum Wsi Kieleckiej i Zarządzie Wojewódzkim Ochotniczych Straży Pożarnych. W roku 1984 roku utworzył Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, w którym był dyrektorem do 2006 roku.
Był też szefem Towarzystwa Wiedzy o Dawnych Kulturach w Kielcach i organizatorem „Spotkań przy samowarze”, gdzie gościły znane pary artystów i naukowców. Od wielu lat prowadził wraz z Ryszardem Mikurdą „Głośne czytania nocą” w Antykwariacie im. Andrzeja Metzgera w Kielcach.
Ryszarda Zięzio wspomina Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz
Ryśka poznałam w latach 70-tych, prawie na początku mojej radiowej drogi. Był wtedy szefem Muzeum Regionalnego w Pińczowie… Razem Z Janem Góreckim „przeciągnęli” mnie przez Ponidzie, pokazując stare, zapomniane cmentarze i tłumacząc nazwy wiosek… Oj, strasznie bolały wtedy nogi, bo Panowie uwielbiali chodzić! Potem Rysiek został Naczelnikiem Miasta i Gminy Pińczów i w zasadzie był nieuchwytny…
Po latach odnalazł się w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, na które miał mnóstwo pomysłów. Przede wszystkim nie chciał, aby ta placówka była muzeum…gdzie nie można niczego dotknąć, bo jak mówił „to jest dla dzieci!”. Zresztą zabawę, jak twierdził „luduczność”, widział w każdym odcieniu naszego ludzkiego życia! A co więcej pisał o tym mnóstwo artykułów… Opowiadał przecież o tym na naszej antenie, kiedy spierałam się z nim o to, że ludzie są poważniejsi…
Zresztą Rysiek był zawsze „pół żartem, pół serio”… i taki też bywał jako bliźniak „jednojajowy” w duecie z Ryszardem Mikurdą podczas spotkań w Antykwariacie im. Andrzeja Metzgera w Kielcach podczas „Głośnych czytań nocą”.
Już jako szef Towarzystwa Wiedzy o Dawnych Kulturach w Kielcach organizował salony „Literackich wieczorów przy samowarze”, gdzie bywały znane i szanowane pary: Katarzyna Gaertner i Kazimierz Mazur, Maria Szyszkowska i Jan Stępień, Lidia Michalska-Bracha i Krzysztofem Bracha, czy Krystyna i Radosław Nowakowscy. Tryskał wtedy humorem… Lubił bardzo legendy Ewy Ziółkowskiej – Darmas, które chwalił na każdym kroku…
No, cóż Rysiek, na szczęście zachował sporo dziecka w sobie, co dziś raczej się nie zdarza…
Ryśku! Do zobaczenia na Tamtym, lepszym „Czytaniu nocą”…
Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz