Lampki i świeczniki chanukowe, tora, balsaminki i kubki kiduszowe – to tylko niektóre z judaiców, jakie zaprezentowane zostały w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie podczas trwającego Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego.
Pamiątki pochodzą ze zbiorów jędrzejowskiego muzeum. Jak informuje Jan Przypkowski, dyrektor instytucji, kiedy rozpoczęła się zagłada Żydów podczas II wojny światowej zgromadzono ich w getcie. Niektórzy z nich przynosili wówczas doktorowi Feliksowi Przypkowskiemu przedmioty kultu na przechowanie mając pełne zaufanie do swojego lekarza i sąsiada. Po wojnie czekały one długo na powrót właścicieli, dziś znajdują się w zbiorach muzeum. Obok tych przedmiotów jest również korespondencja.
Podczas Tygodnia Tolerancji i Dialogu Kulturowego odbywały się spotkania i wykłady dotyczące działalności profesora Józefa Tischnera, jako księdza i filozofa, a także śladów żydowskiego Jędrzejowa, języka hebrajskiego i jidysz oraz żydowskich obyczajów pogrzebowych. Jak mówi Klaudia Kwiecińska, studentka Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współorganizatorka wydarzenia, poprzez takie spotkania można przybliżyć kulturę żydowską, która kiedyś była ważnym elementem życia Jędrzejowa.
Oprócz lekcji muzealnej i prezentacji judaików odbywają się również warsztaty z języka hebrajskiego i jidysz. Ponadto uczniowie I LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie wystąpili z programem artystycznym ukazującym wielokulturowość w muzyce i poezji.
W środę licealiści wraz z członkami Koła Naukowego Studentów Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego będą porządkowali cmentarz żydowski, który znajduje się we wsi Piaski koło Jędrzejowa.