Kapitan harcmistrz druh Stefan Derlatka spoczął na cmentarzu parafialnym w Wąchocku. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach. Nabożeństwu przewodniczył ksiądz dziekan Marek Janas. Zmarłego licznie żegnali harcerze, kombatanci, żołnierze, władze miasta i powiatu oraz mieszkańcy Starachowic.
W czasie II wojny światowej Stefan Derlatka był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w oddziale Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego”. Brał udział w rozbiciu kieleckiego więzienia w 1945 roku. Miał 90 lat. Harcerstwu poświęcił 70 lat swojego życia.
W homilii ksiądz Marek Janas mówił, że kapitan Derlatka szedł przez życie z krzyżem jako żołnierz i harcerz. – Dźwigał go mężnie, będąc blisko ludzi i pomagał im. Swoją postawą dawał świadectwo wiary i patriotyzmu oraz umiłowania ziemi świętokrzyskiej – mówił.
Obecny na uroczystościach pogrzebowych poseł PiS Krzysztof Lipiec podkreślił, że ze smutkiem żegna druha Stefana Derlatkę. – Mój wychowawca i wychowawca wielu pokoleń młodzieży w Starachowicach. Umiał przeprowadzić harcerstwo przez niełatwe czasy komunizmu do wolnej Polski. Jestem przekonany, że to postać wybitna zasługująca na pozostanie w naszej pamięci jak najdłużej – powiedział poseł.
Jak podkreśliła harcmistrz Małgorzata Ślaska, komendant Hufca ZHP w Starachowicach druh Derlatka był i pozostanie wzorem postawy harcerskiej. – Pokazał nam co to znaczy patriota kochający Boga i Ojczyznę – powiedziała.
Stefan Derlatka urodził się 3 stycznia 1927 roku w Starym Dworze w gminie Wąchock. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Wąchocku. Po wkroczeniu Niemców do miasteczka, 8 września 1939 roku drewniany budynek szkoły został spalony, a nauka przeniosła się do prywatnych budynków.
Do Armii Krajowej Stefan Derlatka wstąpił w lutym 1943 roku. Złożył przysięgę i przyjął pseudonim „Daniel”. Został przydzielony do plutonu łączności w Starachowicach. Był łącznikiem zgrupowania partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego” na Wykusie.
W czasie akcji „Burza” w 1944 r. został przydzielony do II Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK. W 1945, po zakończeniu działań wojennych pozostał w Samodzielnej Brygadzie „Wolność i Niezawisłość”, dowodzonej przez „Szarego”. Uczestniczył w rozbiciu więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach w sierpniu 1945 r.
Od czasów szkolnych aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1939 aż do ostatnich lat aktywnie angażował się w wychowanie kolejnych pokoleń młodzieży. był komendantem starachowickiego hufca ZHP. Ponadto był przewodnikiem PTTK.
Był inicjatorem powstania Partyzanckiej Drogi Krzyżowej na Wykusie, a także odsłonięcia tablicy poświęconej drużynie „Młody Las”.
Kpt. Stefan Derlatka został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadał wiele innych odznaczeń, m.in Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Pro Memoria, Złoty Krzyż z Rozetą Mieczami za Zasługi Związku Harcerstwa Polskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Zasłużony Działacz Turystyki PTTK, Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Za Zasługi dla Komendy Chorągwi ZHP.