Jak zauważyć pierwsze symptomy Alzheimera, w jaki sposób zapobiegać tej chorobie i jak ją leczyć – o tym dyskutowali uczestnicy VII konferencji naukowej, która odbyła się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W debacie wzięli udział lekarze specjaliści, terapeuci oraz opiekunowie osób dotkniętych tym problemem.
Mariusz Pająk, organizator wydarzenia oraz przewodniczący Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimera zwrócił uwagę, że w skutecznej walce z chorobą liczy się przede wszystkim jej szybkie wykrycie.
– Kluczem jest obserwacja naszych bliskich, u których zauważymy niepokojące objawy. Zdarzają się przypadki, gdy osoby ukrywają, fakt choroby przed rodziną nawet przez pięć lat. Pierwsze objawy Alzheimera to zapominanie o bieżących wydarzeniach, takich jak np. konieczność opłacenia rachunków – dodaje.
Neurolog Elżbieta Jasińska powiedziała, że profilaktyka w leczeniu tego problemu nie jest dostateczna.
– Jej skutki można zniwelować prowadząc zdrowy tryb życia, min. unikając używek. Zdaniem niektórych ekspertów w tej dziedzinie, również stosowanie zastępczej terapii hormonalnej może ograniczać rozwój choroby – dodaje.
Jak zaznaczyła doktor Jasińska, coraz więcej młodych osób z uwagi na wysokie tempo życia oraz stres jest narażonych na ryzyko zachorowania.
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że dzięki organizowaniu takich spotkań rośnie świadomość społeczna dotycząca tego schorzenia.
W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tys. osób, a na świecie liczba chorych przekracza 30 milionów. Siódmą edycję konferencji naukowej poświęconej temu schorzeniu zorganizowali: Kieleckie Stowarzyszenie Alzheimerowskie, Poradnia neurologiczna Resmedica oraz Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK.