Jak wiele barier na co dzień napotykają osoby z dysfunkcją wzroku mogli się przekonać uczestnicy integracyjnego pikniku, jaki zorganizowano na kieleckim rynku. Pomysłodawcą akcji „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas”, była fundacja „Szansa dla Niewidomych”.
Jedna z uczestniczek pikniku, pani Krystyna, która jest osobą niedowidzącą, powiedziała nam, że docenia starania takich organizacji jak fundacja szansa. Jak stwierdziła, coraz więcej instytucji dostosowuje się do potrzeb osób niewidzących, jednak jeszcze wiele pozostaje na tym polu do zrobienia.
– W naszym mieście jest wiele miejsc, gdzie osoby niedowidzące mają problemy, chociażby z przejściem przez jezdnię, bo nie wszystkie sygnalizacje świetlne są dostosowane do potrzeb osób niewidomych – dodaje.
Jak zaznaczyła, dla niej najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, które na kieleckich ulicach nie zawsze jest zapewnione.
Podczas pikniku swoje stanowisko prezentowała między innymi Gminna Biblioteka Publiczna w Samsonowie.
– Takie spotkanie jest okazją promowania czytelnictwa i integracją wszystkich środowisk, także osób niewidomych, do których wymagań nasza placówka jest przygotowana – powiedziała dyrektorka tej placówki Anna Żmudzińska.
– Warto pokazywać, że dostrzegamy ich problemy, warto wspierać takie inicjatywy, aby pokazać, że niewidomi mogą na nas liczyć w każdej sytuacji – dodaje.
Zdaniem kielczan, takie wydarzenia organizowane są stanowczo zbyt rzadko.
Dla zgromadzonych występowali niewidomi artyści, jedną z nich była Anna Rossa, która do Kielc przyjechała aż z Katowic. Ponadto na scenie prezentowali się członkowie zespołu „Zmiana Czasu” a także gitarzysta Piotr Restecki.
Piknik na rynku poprzedziła konferencja w Muzeum Dialogu Kultur, podczas której specjaliści i osoby z dysfunkcją wzroku opowiadały o barierach i ich pokonywaniu w codziennym życiu. Natomiast prezes fundacji Szansa dla Niewidomych” Marek Kalbarczyk wręczył wyróżnienia. Tytuł „Idola” w kategorii media otrzymała dziennikarka Radia Kielce Iwona Murawska.