„Mnisi i hutnicy”, pod takim hasłem w zabytkowych krużgankach Opactwa Cystersów w Wąchocku odbył się V festyn historyczny. Jego celem była popularyzacja wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenie roli, jaką odegrali wąchoccy zakonnicy przy rozwoju metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej.
Jak podkreślił Paweł Kołodziejski, dyrektor Starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki współorganizator wydarzenia, podczas festynu zaprezentowano duchowości: cysterską i kulturę materialną, którą w przeszłości tworzyli cystersi. Podczas imprezy odbyły się warsztaty rzemiosł dawnych m. in. tkackie, krawieckie, kowalskie i ziołolecznictwa. Do ciekawszych stoisk należały: warsztat kaligrafii, garncarstwa i dawnego jubilerstwa czyli puncerski.
Jak podkreślił Robert Pustelak wykonujący biżuterię i bransolety starożytną metodą repusowania i puncowania, sztuki tej uczył się przez 7 lat. Zwiedzający mogli podziwiać wyroby a także sami spróbować ich wykonania.
Ponadto przedstawione zostało życie codzienne zakonników, ich praca i obrzędy. Uczestnicy mogli także wziąć udział w uroczystości przyjęcia kandydata do zakonu i zwiedzić klasztor.
Festyn „Mnisi I Hutnicy” odbył się ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.