Dobiegają końca prace remontowe na piętrze oddziału chorób zakaźnych szpitala w Busku-Zdroju, gdzie od października działalność rozpocznie stacjonarne hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Poprowadzi je Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta z Kielc.
Jak informuje Jarosław Zatorski, koordynator budowy hospicjum, placówka będzie w stanie przyjąć 24 pacjentów: 9 osób w części hospicyjnej i 15 w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.
Prace remontowe wykonano głównie z funduszy Fundacji oraz z pieniędzy pozyskanych w wyniku zbiórek przeprowadzonych w 84 parafiach południa regionu. Siedziba została doposażona również, dzięki dotacji z Funduszu Pracy pozyskanej poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Busku-Zdroju.
Jarosław Zatorski dodaje, że w przyszłym tygodniu podpisany zostanie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności placówki. Podkreśla, że zapotrzebowanie na jej utworzenie na południu regionu było bardzo duże.
Z placówką kontaktuje się już wiele osób, które proszą o pomoc i przyjęcie do niej swoich najbliższych. Dodaje, że na terenie powiatu buskiego nie było do tej pory ani hospicjum, ani Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
– Placówka, która powstała, jest wynikiem dużego zaangażowania i uporu osób zainteresowanych jej powstaniem i pierwszą odpowiedzą na tak duże zapotrzebowanie na tę formę pomocy - podkreślił Jarosław Zatorski.
Starania o budowę w Busku-Zdroju hospicjum trwają od 15 lat. Dodaje, że w oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w buskiej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 milionów złotych.
Obszarem działania hospicjum i ZOL-u będą trzy powiatu na południu regionu. Jarosław Zatorski dodaje, że Fundacja podjęła już starania o uruchomienie od marca na tym terenie również hospicjum domowego. Miałoby działać na terenie powiatu kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego. Fundacja złożyła wniosek o dofinansowanie jego działalności z Europejskiego Funduszu Społecznego.
– W tej chwili trwa weryfikacja merytoryczna wniosku. Mamy nadzieję, że uda nam się niebawem pozyskać niezbędne pieniądze i w marcu będzie mogło rozpocząć na tym terenie działalność hospicjum domowe - mówi Jarosław Zatorski.
Buska lecznica przekazała piętro oddziału chorób zakaźnych pod działalność hospicjum na mocy użyczenia na okres 3 lat. Uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na 2 października. Obiekt poświęci biskup kielecki Jan Piotrowski. Wcześniej w intencji inicjatorów budowy hospicjum i ofiarodawców odprawiona zostanie w kościele zdrojowym św. Brata Alberta msza święta. Pierwsi pacjenci trafią do placówki 3 października.