Państwowa Komisja Wyborcza zabiera głos w sprawie zeznań Małgorzaty S. dotyczących finansowania kampanii wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do Senatu w 2015 roku. Potwierdza, że nie wolno przyjmować wpłat w gotówce, ale odmawia ponownego zbadania sprawozdania finansowego PSL
W oficjalnym stanowisku skierowanym do Radia Kielce przez Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Beatę Tokaj napisano, że środki finansowe komitetu wyborczego partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii. Na rzecz takiego komitetu wyborczego nie mogą być dokonywane przez wyborców żadne wpłaty.
Z kolei w przypadku wpłat na Fundusz Wyborczy partii art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych stanowi, że mogą ich dokonywać jedynie obywatele państwa polskiego, w wysokości nie przekraczającej 25-krotności minimalnego wynagrodzenia. Kwota ta wynosiła w 2015 roku 43 tys. 750 zł. Ustawa przewiduje również w art. 36a ust. 1 i 2, że wpłaty mogą być dokonywane jedynie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą.
Tymczasem, jak pisaliśmy wczoraj, Małgorzata S. zeznała, że w trakcie kampanii wyborczej przyjmowała koperty z pieniędzmi i gotówkę od członków PSL, a także od swoich znajomych. Dopiero później, po zebraniu kwoty 25 tys. złotych, wpłaciła je przelewem na konto Funduszu Wyborczego PSL.
Radio Kielce zwróciło się do PKW z pytaniem czy w obliczu nowych informacji dotyczących nieprawidłowego finansowania kampanii ponownie zostanie zbadane sprawozdanie wyborcze PSL z 2015 roku. Przyjęte ono zostało przez PKW w 2016 roku bez żadnych zastrzeżeń.
Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej odpowiedziała, że przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o partiach politycznych nie przewidują możliwości wznowienia zakończonych postępowań w sprawach badania sprawozdań finansowych, w związku z czym Państwowa Komisja Wyborcza nie jest obecnie uprawniona do podejmowania działań w tych sprawach. „Ewentualne naruszenia przepisów karnych mogą być przedmiotem odrębnych postępowań, do prowadzenia których właściwe są organy ścigania i sądy. Państwowa Komisja Wyborcza na żądanie tych organów udostępnia wszelkie dokumenty złożone przez komitety wyborcze i partie polityczne oraz wyniki prowadzonego przez siebie badania sprawozdań” – napisano.
Po publikacji Radia Kielce wyjaśnień od PKW i ponownego zbadania sprawozdania domaga się poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka. Dzisiaj także swoje pismo z prośbą o interwencję złożyli w PKW działacze Ruchu Kukiz’15. Poinformowała o tym Radio Kielce przewodnicząca struktur stowarzyszenia w województwie świętokrzyskim Magdalena Fogiel-Litwinek
Przeczytaj treść stanowiska PKW
Z upoważnienia Państwowej Komisji Wyborczej, odpowiadając na pytanie nadesłane pocztą elektroniczną w dniu 20 września 2017 r. do Dyrektora Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach, wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z art. 132 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15 i 1089) środki finansowe komitetu wyborczego partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii, tworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 876 i 1089). Na rzecz takiego komitetu wyborczego nie mogą zatem być dokonywane przez wyborców żadne wpłaty.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych wpłaty na Fundusz Wyborczy partii politycznej mogą być dokonywane wyłącznie przez obywateli polskich, mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej; wpłaty mogą być dokonywane jedynie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą (art. 36a ust. 3 ustawy). Łączna suma wpłat osoby fizycznej na Fundusz Wyborczy danej partii politycznej w roku, w którym odbywają się więcej niż jedne wybory ogólnokrajowe, nie może przekroczyć
25-krotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku (art. 36a ust. 1 i 2 ustawy); w 2015 r. kwota ta wynosiła 43.750,00 zł.
Osoby, które chcą wesprzeć kampanię wyborczą komitetu wyborczego partii politycznej, mogą to zatem zrobić dokonując wpłat na Fundusz Wyborczy tej partii, w sposób określony powołanymi przepisami ustawy o partiach politycznych.
Sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, uczestniczącego w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonych w dniu 25 października 2015 r., zostało przyjęte bez zastrzeżeń uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 18 lipca 2016 r. Z badania sprawozdania wynikło m.in., że Komitet, zgodnie z wymogiem określonym w art. 132 § 1 Kodeksu wyborczego, otrzymał środki finansowe wyłącznie z Funduszu Wyborczego partii politycznej Polskie Stronnictwo Ludowe.
Sprawozdanie finansowe partii politycznej Polskie Stronnictwo Ludowe za rok 2015 zostało przyjęte bez zastrzeżeń uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 października 2016 r. Z badania sprawozdania wynikło m.in., że wszystkie wpłaty na Fundusz Wyborczy Partii spełniały wymogi art. 25 i 36a ustawy o partiach politycznych, co potwierdził także biegły rewident w opinii i raporcie.
Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o partiach politycznych nie przewidują możliwości wznowienia zakończonych postępowań w sprawach badania sprawozdań finansowych, w związku z czym Państwowa Komisja Wyborcza nie jest obecnie uprawniona do podejmowania działań w tych sprawach.
Ewentualne naruszenia przepisów karnych mogą być przedmiotem odrębnych postępowań, do prowadzenia których właściwe są organy ścigania i sądy. Państwowa Komisja Wyborcza na żądanie tych organów udostępnia wszelkie dokumenty złożone przez komitety wyborcze i partie polityczne oraz wyniki prowadzonego przez siebie badania sprawozdań.
/-/ Beata Tokaj