Poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Krupka złożyła po publikacji Radia Kielce interwencję w Państwowej Komisji Wyborczej. Domaga się w niej ponownego zbadania sprawozdania finansowego Polskiego Stronnictwa Ludowego z wyborów parlamentarnych 2015 roku. O konieczności powtórnego zbadania sprawozdania napisał także na Twitterze poseł PiS Dominik Tarczyński.
– W związku z zeznaniami złożonymi wczoraj w sądzie Małgorzaty S. o jawnym łamaniu art. 134 par. 5 Kodeksu Wyborczego i przyjmowaniu pieniędzy bezpośrednio od wyborców, konieczne jest zbadanie sprawozdania. Doszło bowiem najprawdopodobniej do poważnych nieprawidłowości – powiedziała Radiu Kielce Anna Krupka. Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi w sprawie interwencji.
O możliwości złamania Kodeksu Wyborczego w trakcie kampanii wyborczej Małgorzaty S., informowaliśmy już wczoraj. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zeznała, że przedsiębiorcy, którzy przynieśli do jej biura pieniądze w kopercie, nie złożyli propozycji korupcyjnej, a jedynie chcieli sfinansować jej kampanię. W podobny sposób pieniądze miały być zbierane także od innych osób.
Tymczasem Kodeks Wyborczy dopuszcza jedynie dokonywanie wpłat za pośrednictwem czeku rozrachunkowego, przelewu bankowego lub kartą płatniczą.
Treść Interwencji złożonej w Państwowej Komisji WyborczejNa podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora wnoszę o przeprowadzenie czynności sprawdzających mających na celu zweryfikowanie, czy doszło do naruszenia regulacji zawartej w art. 134 §5 kodeksu wyborczego, który jasno precyzuje, że środki finansowe na rzecz komitetu wyborczego mogą być wpłacane jedynie czekiem rozrachunkowym, przelewem lub kartą płatniczą.
Z wyjaśnień składanych w dniu wczorajszym przez oskarżoną o przyjęcie łapówki Małgorzatę S., dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach wynika, że pieniądze, które posiadała przy sobie w chwili zatrzymania, były wpłatą na jej kampanię wyborczą. Jak wyjaśniała Małgorzata S., nie posiadała wystarczających środków na prowadzenie kampanii wyborczej i dlatego też pomoc zaoferowali jej członkowie PSL. Otrzymała w ten sposób 25 tysięcy złotych.
Jak twierdziła podczas składania wyjaśnień, pieniądze przyjmowała bezpośrednio od wyborców, a zebrane w ten sposób środki zostały wpłacone następnie na komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tego rodzaju działania mogą stanowić naruszenie w/w regulacji i dlatego też wnoszę jak na wstępie.
Anna Krupka Poseł na Sejm RP