Dwie nowe wystawy poświęcone drugiej wojnie światowej można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.
Pierwsza z nich „Akcja AB na Kielecczyźnie” przedstawia zbrodnie hitlerowskie dokonane wiosną 1940 roku. Akcja eksterminacyjna objęła nie tylko ziemie świętokrzyską, ale całe Generalne Gubernatorstwo. Największe jej nasilenie w naszym regionie przypada na czerwiec 1940 roku – informuje Marek Jończyk z kieleckiej delegatury IPN. Główne miejsca straceń to kielecka Góra Pierścienica oraz skarżyski Brzask. Tam 29 czerwca zamordowano 760 osób. Była to największa zbrodnia popełniona w ramach akcji AB (Ausserordentliche Befridungsaktion–AB). Ogółem pochłonęła ona 6,5 tysiąca ofiar. Natomiast 20 tysięcy osób zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Na Kielecczyźnie zamordowano około 1300 osób, a co najmniej 850 trafiło do obozów koncentracyjnych.
Druga wystawa zatytułowana jest ”Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941”. Opowiada o zbrodni hitlerowskiej na bardzo elitarnej grupie, przedstawicieli inteligencji lwowskiej. W nocy z 3 na 4 lipca Niemcy aresztowali ponad 50 osób, wśród nich 22 profesorów – dodaje Marek Jończyk. Tej samej nocy wszystkich zamordowano na stoku Wzgórza Wuleckiego. Wśród zamordowanych były wielkie postaci m.in.. rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza profesora Roman Longchamps de Berier, tłumacz i profesor literatury francuskiej Tadeusz Boy-Żeleński oraz profesor Kazimierz Bartel pięciokrotny premier w II Rzeczpospolitej.
Mord profesorów lwowskich przedstawiony został w szerszym kontekście. Po pierwsze miejsca, czyli Lwowa – miasta należącego przed wojną do Polski, po drugie, działań okupantów zamierzających do likwidacji polskich elit i wreszcie głębokiej więzi łączącej Lwów i Wrocław.
Ekspozycje będą dostępne Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” do końca października.