Zakład Opiekuńczo-Leczniczy powstanie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. W trzykondygnacyjnym budynku mieścić się będzie oddział dla pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową.
Chorzy będą leczeni za pomocą respiratora i tlenu. Natomiast pozostałe dwa piętra przeznaczone będą dla chorych, którzy nie wymagają aż tak intensywnej opieki lekarskiej, ale z różnych względów nie mogą przebywać w domu.
Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala, będzie to pierwsza tego typu placówka w województwie świętokrzyskim.
– W naszym regionie obecnie jest 15 pacjentów wentylowanych mechanicznie, którzy muszą być leczeni w innych regionach, ponieważ w Świętokrzyskiem nie ma takiego ośrodka. Chorych będzie niestety przybywać. Trzy lata temu, nasz szpital w warunkach domowych leczył jednego pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową, teraz jest ich już 56 – dodaje Youssef Sleiman.
Leczenie pacjenta poprzez podawanie tlenu wydłuża mu życie o kilka lat. W sumie dla takich chorych na oddziale przeznaczone będą 22 łóżka, natomiast w zakładzie opiekuńczo-leczniczym będzie ich dwa razy więcej.
– W ZOL będą leczeni pacjenci z ciężkimi, przewlekłymi chorobami, które wymagają jednak bardziej opieki pielęgniarskiej niż lekarskiej. Oczywiście, w razie potrzeby, lekarz będzie dostępny dla chorego przez cały czas – mówi Youssef Sleiman.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na powstanie zakładu. Szacowany koszt postania ośrodka, który zacznie przyjmować pacjentów za dwa lata, to około 12 mln zł.
W Polsce jest 45 ośrodków leczących pacjentów wentylowanych mechanicznie.