– W jasnych barwach jak mój dzisiejszy krawat postrzegam przyszłość polskiej nauki – powiedział profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gość Radia Kielce skomentował w ten sposób przedstawione przez wicepremiera Jarosława Gowina założenia reformy szkolnictwa wyższego.
– Zmiany mają poprawić jakości polskiej nauki i jeżeli reforma zostanie wprowadzona i uczelnie wykorzystają swoją szansę to jestem przekonany, że obraz szkolnictwa będzie radykalnie się różnił od obecnego – stwierdził rektor.
Jednym z założeń jest to, że szkoły wyższe będą w nowy sposób oceniane i na tej podstawie będą otrzymywać dodatkowe pieniądze na prowadzenie badań naukowych.
W praktyce 5 najlepszych polskich uczelni ma zajmować się przede wszystkim działalnością naukową, by móc konkurować w Europie i na świecie. Reszta szkół wyższych także ma postawić na badania, ale w praktyce otrzyma dodatkowe pieniądze jedynie na kilka dyscyplin.
Jacek Semaniak uważa, że UJK może skutecznie ubiegać się o fundusze na 3 kierunki. Pozostałe powinny również przejść proces weryfikacji czego efektem będzie utrzymanie praw do doktoryzowania czy habilitowania. Jego zdaniem nowa zasada oceny, przy wskazaniu kilku wiodących ośrodków w Polsce nie będzie prowadzić do marginalizowania mniejszych placówek np w Kielcach – ponieważ każdy kierunek będzie oceniany osobno, a nie w kontekście ogólnych dokonań naukowych uczelni, jak jest obecnie.
Jacek Semaniak nie chciał jednoznacznie wypowiedzieć się na temat możliwości połączenia UJK i Politechniki Świętokrzyskiej. Jak stwierdził wspólny potencjał naukowy byłby mocnym argumentem w ubieganiu się o dodatkowe pieniądze, ale liczba projektów, które można by razem realizować, ze względu na specyfikę obu uczelni jest mocno ograniczona. Decyzję w tej sprawie muszą niezależnie podjąć środowiska akademickie obu placówek.
Kolejnym elementem reformy jest możliwość wprowadzenia egzaminów wstępnych na studia. Gość Radia Kielce – nie przewiduje jednak testów dla osób które wybiorą UJK. Teraz projekt reformy przejdzie dwumiesięczne konsultacje społeczne. Jeżeli Sejm przyjmie ustawę, nowe przepisy zaczną obowiązywać od października 2018 roku.