Mischa Maisky, światowej sławy wirtuoz – wiolonczelista wystąpi w sobotę, 23 września w Wąchocku. Słynny artysta da koncert w ramach odbywającego się w tamtejszym kościele klasztornym 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Opactwie – Bach u Cystersów.
Jak dowiaduje się Radio Kielce – część honorarium słynnego muzyka będzie stanowił obraz – sitodruk autorstwa emigracyjnego malarza – Mariana Kratochwila, zatytułowany „Żydowskie wesele”.
Wiosną tego roku Mischa Maisky zachwycił się obrazem, zaprezentowanym mu przez Williama de Mousson-Romańskiego – prezesa Fundacji Wspierania Kultury „Magna Res” organizującej festiwal „Bach u Cystersów” i obiecał, że jesienią zagra w Wąchocku by stać się posiadaczem dzieła Mariana Kratochwila z 1937 roku.
Mischa Maisky zaprezentuje w Wąchocku trzy suity Jana Sebastiana Bacha na wiolonczelę solo. Koncert tego wielkiego artysty rozpocznie się o godz. 20.00.
Marian Kratochwil od dziecka rozwijał zamiłowania muzyczne, bardzo szybko zaczął grać na fortepianie, a dopiero jako młodzieniec pobierał dwanaście lekcji rysunku u malarza batalisty Stanisława Batowskiego.
W latach trzydziestych XX w. Kratochwil rozpoczął malowanie obrazów olejnych. Podjał studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak rzucił naukę na rzecz samodzielnych poszukiwań artystycznych. Wziął udział w wystawie w „Zachęcie” i otrzymał brązowy medal za obraz „Pożegnanie radości”.
Po wybuchu wojny Kratochwil włączył się w walki kampanii wrześniowej, przedostał się do Francji, gdzie w 1940 roku wstąpił do Armii Polskiej. Stamtąd udał się do Szkocji. W latach 1944-1945, Kratochwil szlifował warsztat rysunku i malarstwa w College of Art w Edynburgu, następnie w 1947 roku, po demobilizacji, osiadł w Londynie.
Marian Kratochwil wystawiał swoje prace w Londynie i Toledo, a wystawy powojenne w Polsce odbywały się w Muzeum Narodowym w Krakowie w 1970 i 1980 roku, 1981 roku w Zachęcie oraz w 1996 roku w Bibliotece Jagiellońskiej.
Część swoich zbiorów artysta przeznaczył dla polskich instytucji muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie oraz Biblioteki Jagiellońskiej. Jego obrazy prezentowane są także w British Museum, London Museum, National Gallery of Modern Art w Szkocji, Polskim Muzeum w Rapperswilu w Szwajcarii, Chicago R. C. Museum w USA. Spora część spuścizny artysty znajduje się w prywatnych kolekcjach w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce oraz USA.
Marian Kratochwil grywał na fortepianie organizując wieczorki muzyczne, a w kręgu jego znajomych był Andrzej Panufnik i Krystian Zimmermann. Artysta propagował twórczość Karola Szymanowskiego.