Projekty badawcze Szymona Tofila oraz Huberta Danielwskiego otrzymały duże granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obaj dostaną po prawie 1,2 miliona złotych na badania dotyczące wykorzystania lasera do łączenia różnych powierzchni.
Szymon Tofil za pomocą mikroobróbki laserowej chce udoskonalić technologię łączenia metalu z ceramiką lub tworzywem sztucznym. – Będę próbował wytworzyć odpowiednie struktury na powierzchni różnych materiałów, które później zamierzam skleić. Są dwa warianty tego połączenia. Jeden z dodatkowym środkiem adhezyjnym, czyli klejem oraz drugi, gdzie tego środka się nie stosuje – tłumaczy Szymon Tofil.
Połączone materiały wykazują się wyjątkową odpornością na rozrywanie. Jak mówi Szymon Tofil, tego typu laserowe łączenia można wykorzystać w wielu branżach przemysłu. Są już trzy firmy zainteresowane współpracą z naukowcem, z czego dwa przedsiębiorstwa działają w naszym województwie.
Hubert Danielewski również będzie laserowo łączył powierzchnię. Jego projekt koncentruje się na spawaniu z użyciem lasera. Dzięki zastosowaniu m.in. proszków metalicznych można stworzyć połączenie, które jest wytrzymalsze i bardziej odporne na korozję niż materiały je tworzące. Jak mówi Hubert Danielewski, takie rozwiązania są uniwersalne i przydadzą się w wielu branżach.
– Firmy są tym bardzo zainteresowane. Tym bardziej, że spawanie laserowe nie jest czymś powszechnym, to dopiero wchodzi do przemysłu. Moje badania wybiegają trochę w przyszłość. Zastosowanie może być wszelakie: różnego rodzaju instalacje gazownicze, gazoporty, sieci transportowe, a nawet instalacje przydomowe – twierdzi Huber Danielewski.
Oba projekty badawcze rozpoczną się w przyszłym roku i potrwają trzy lata.