Rak prostaty dotyka sedna męskości i dlatego, mimo że jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, bywa lekceważony. Tymczasem nowotwór prostaty rozwija się powoli, guz stercza może być wyczuwalny dopiero po 10 latach.
W Polsce każdego roku 9 tysięcy mężczyzn dowiaduje się, że ma raka prostaty. Połowa z nich umiera, bo za późno zgłosili się do lekarza.
O chorobie, która wciąż w wielu kręgach stanowi temat tabu rozmawiamy z dr n. med. Pawłem Orłowskim, specjalistą urologiem z Kliniki Urologii ŚCO w Kielcach.
Panie doktorze czym jest rak prostaty inaczej stercza ?
– Gruczoł krokowy (nazywany też sterczem lub prostatą) należy do układu męskich narządów płciowych. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego i otacza bliższy (sterczowy) odcinek cewki moczowej.
Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów. Na wstępnym etapie swojego rozwoju może rozwijać się bardzo podstępnie, bez żadnych objawów. Rak stercza rozwija się także latami, czasami nawet 10 lat. W związku z tym pacjenci mając świadomość, że taki nowotwór nie daje wcześnie objawów powinni korzystać z osiągnięć medycyny i wykonywać badania, dzięki którym lekarz jest w stanie wykryć chorobę we wczesnej fazie. Wystarczy określić markery z krwi oraz poddać się badaniu per rectum.
To właśnie to badanie panie doktorze powstrzymuje mężczyzn przed wizytą u urologa.
– Zdaję sobie z tego sprawę. Panowie wstydzą się i boją jednocześnie badania per rectum. Wyjaśniam, że jest to badanie wykonywane przez lekarza przez kiszkę stolcową pacjenta. Badanie wykonuje się palcem. Skuteczność takiego badania jest naprawdę bardzo duża, dlatego strach nie powinien być przeszkodą w drodze o zdrowe życie. Wykrycie guza we wczesnej fazie daje praktycznie 100 procentową szansę na pełne wyleczenie. Często zdarza się , że panów do badań mobilizują ich partnerki, które przychodzą z nimi do lekarza.
Kto jest szczególnie zagrożony rakiem prostaty.
– Głównie starsi panowie. Zasada jest taka, że im straszy mężczyzna tym większe ryzyko, ze zachoruje na raka prostaty. W tej chwili nakłaniamy, by już mężczyźni po 40 roku życia wykonywali sobie badania kontrolne. Są też mężczyźni z grup ryzyka czyli tacy, u których w rodzinie mężczyźni chorowali na raka stercza.
Jakie są symptomy, które mogą wskazywać, że rozwija się rak prostaty?
– Tak jak już wcześniej mówiłem, we wczesnej fazie nie ma żadnych objawów. Gdy nowotwór jest większy może dawać objawy w postaci trudności z oddawaniem moczu, krwiomoczu. Nawet jeżeli jednorazowo zauważymy krew w moczu nie wolno tego bagatelizować. W późniejszej fazie możemy odczuwać bóle w kościach, jest to jednak już etap gdy nowotwór jest rozsiany.