Buskie Samorządowe Centrum Kultury przy wsparciu Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni stworzyło pierwszy, odwołujący się do buskiej tradycji kobiecy strój ludowy. Nawiązuje on do charakterystycznych XIX-wiecznych ubiorów krakowiaków wschodnich spod Stopnicy.
Jak informuje Małgorzata Donoch z buskiego centrum kultury, prace nad odwzorowaniem stroju trwały ponad 20 lat. Pierwowzór został uszyty i wyhaftowany przez buską krawcową Jadwigę Kumur. Oprócz typowych elementów kobiecego stroju ludowego jak: halka, zapaska, spódnica, koszula, surdut, buty, korale i chusta, znakiem wyróżniającym jest oryginalny haft.
– Wzór będzie również elementem promocyjnym naszego regionu, który będziemy wykorzystywali w różnych formach. Będzie to pewnego rodzaju symbol naszej miejscowości, podobnie jak słońce, której jest najbardziej znanym symbolem Buska-Zdroju – dodała.
Małgorzata Imiołek z Parku Etnograficznego w Tokarni, wyjaśnia, że buski strój odróżnia przede wszystkim koszula, na której pojawiła się bogato wyszywana kryza.
Z kolei dyrektor Buskie Samorządowe Centrum Kultury Robert Dąbal przypomniał, że do tej pory Busko nie miało własnego stroju ludowego. Dodał, że jego powstanie możliwe było dzięki zaangażowaniu pracowników buskiego Centrum Kultury i etnografów, którzy próbując odtworzyć jego wygląd, korzystali ze starych zapisów, notatek i zdjęć.
Pierwsze repliki stroju mają trafić do Koła Gospodyń Wiejskich ze Zwierzyńca.