Ponad sześćdziesięciu naukowców z całej Polski bierze udział w konferencji naukowej odbywającej się w Kielcach poświęconej roli ogrodów botanicznych w rozwoju miast. Jednym z punktów programu jest także zwiedzanie ogrodu botanicznego powstającego w mieście.
Podczas sesji naukowej badacze debatowali między innymi nad globalnym kryzysem zapyleń oraz formami ochrony owadów zapylających. Dr Marcin Zych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, że świat obecnie zmaga się z problemem braku owadów zapylających szczególnie rośliny uprawne. Stanowią one 75 procent wszystkich upraw.
Należy pamiętać nie tylko o pszczole miodnej hodowanej w pasiekach. W Polsce żyje około 500 gatunków pszczół do tego dochodzą inne gatunki owadów zapylających - wyjaśnia Marcin Zych
Naukowiec dodaje, że rola ogrodów botanicznych w badaniach naukowych na ten temat jest nie do przecenienia. Dzięki pracom prowadzonym w takich placówkach mogą zdobyć wiedze na temat tego jak ważne są relacje roślin i zwierząt zapylających. Naukowiec wyjaśnia, że w ramach ochrony zapylaczy należy działać kompleksowo. Jednym z rozwiązań jest propagowanie upraw sprzyjających owadom zapylającym. W miastach to przede wszystkim obsiewanie zieleńcy czy pasów drogowych kwietnymi łąkami.
Zjazd Ogrodów Botanicznych i Arboretów odbywa się po raz 47. Współorganizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.