W Starachowicach zmarł kapitan Stefan Derlatka. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, walczył w oddziale Jana Piwnika „Ponurego” i Antoniego Hedy „Szarego”. Brał udział w rozbiciu kieleckiego więzienia w 1945 roku. Miał 90 lat. Harcerstwu poświęcił 70 lat swojego życia.
– To niesamowita postać. Był żołnierzem Armii Krajowej, ale także harcerzem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży także moim – powiedział poseł PiS Krzysztof Lipiec. – Umiał przeprowadzić harcerstwo przez niełatwe czasy komunizmu do wolnej Polski. Jestem przekonany, że to postać wybitna zasługująca na pozostanie w naszej pamięci jak najdłużej – wspomina poseł.
Jak podkreślił prezydent Starachowic Marek Materek – Stefan Derlatka pokazywał nam jak żyć, jak troszczyć się o dobro wspólne. Pokazywał wartości, jakimi powinniśmy się w życiu kierować. Zmarł człowiek, którego nie będzie można w naszym mieście zastąpić. To była legenda harcerstwa. Jesteśmy mu winni pamięć i szacunek.
Stefan Derlatka urodził się 3 stycznia 1927 roku w Starym Dworze w gminie Wąchock. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Wąchocku. Po wkroczeniu Niemców do miasteczka, 8 września 1939 drewniany budynek szkoły został spalony, a nauka przeniosła się do prywatnych budynków.
Do Armii Krajowej Stefan Derlatka wstąpił w lutym 1943 roku. Złożył przysięgę i przyjął pseudonim „Daniel”. Został przydzielony do plutonu łączności w Starachowicach. Był łącznikiem zgrupowania partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego” na Wykusie.
W czasie akcji „Burza” w 1944 r. został przydzielony do II Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK, dowodzonego przez kpt.Stanisława Porędę „Świątka”, a po 8 października 1944 przez kpt. Antoniego Hedę „Szarego”.
W 1945, po zakończeniu działań wojennych pozostał w Samodzielnej Brygadzie „Wolność i Niezawisłość”, dowodzonej przez „Szarego”. Uczestniczył w rozbiciu więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach w sierpniu 1945 r.
Jeszcze od czasów szkolnych aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1939 aż do ostatnich lat aktywnie angażował się w wychowanie kolejnych pokoleń młodzieży. był komendantem starachowickiego hufca ZHP. Ponadto był przewodnikiem PTTK.
Był inicjatorem powstania Partyzanckiej Drogi Krzyżowej na Wykusie, a także odsłonięcia tablicy poświęconej drużynie „Młody Las”. Badał historię tej harcerskiej drużyny i korespondował w tej sprawie z Jadwiga Kaczyńską, noszącą wówczas pseudonim „Bratek”. Drużyna ta w latach 1940- 45 współpracując z Armią Krajową, niosła pomoc rannym partyzantom. Tablica upamiętniająca członków „Młodego Lasu” i ich czyny została w ubiegłym roku w wmurowana w Panteonie Pamięci w Starachowicach.
Kpt. Stefan Derlatka został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Posiadał wiele innych odznaczeń, m.in Krzyż Partyzancki, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Medal Pro Memoria, Złoty Krzyż z Rozetą Mieczami za Zasługi Związku Harcerstwa Polskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Zasłużony Działacz Turystyki PTTK, Patent Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Za Zasługi dla Komendy Chorągwi ZHP.
Jak poinformowała Małgorzata Pruś, dyrektor Biura Poselskiego Krzysztofa Lipca, Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Starachowicach wystąpił z wnioskiem do prezydenta miasta i przewodniczącego rady o uruchomienie procedury nadania Stefanowi Derlatce tytułu Honorowego Obywatela Starachowic.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Starachowicach 23 września w najbliższą sobotę o godzinie 11 mszą pogrzebową w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy ulicy Świętej Barbary. Następnie trumna zostanie złożona na cmentarzu w Wąchocku. Gmina Starachowice zapewnia przejazd autobusami komunikacji miejskiej na uroczystości.