Film kieleckiego reżysera o żołnierzach wyklętych rozpoczął projekcje 42. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. Debiut Konrada Łęckiego pod tytułem „Wyklęty” to opowieść o tragicznych losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia, którzy walczą z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej.
„Wyklęty” pokazywany jest w Konkursie Głównym Festiwalu i walczy o Grand Prix, czyli Złote Lwy.
Konrad Łęcki wyjaśnia, że przede wszystkim chciał pokazać tragedię ludzi, którzy po zakończeniu II wojny musieli nadal walczyć i trwać w konspiracji.
Reżyser tłumaczy, że nie wszyscy czynili to z pobudek ideologicznych, ponieważ komuniści nie zostawili im wyboru. – Wielu z tych ludzi miało do wyboru: albo iść z bronią do lasu, albo trafić do więzienia i tam być torturowanym i zostać zamordowanym przez komunistycznych oprawców – powiedział Konrad Łęcki.
Film – wyjaśnia reżyser – inspirowany jest losami ostatniego polskiego żołnierza podziemia antykomunistycznego, Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który ukrywał się do 1963 roku. Konrad Łęcki powiedział, że zafascynowała go postać osamotnionego, wyrzuconego „poza nawias” człowieka oraz to, co mu dawało siłę, by trwać w sytuacji, kiedy został pozbawiony wszystkiego.
W rolę jednego z głównych bohaterów, dowódcy oddziału partyzanckiego, porucznika „Wiktora”, wcielił się Marcin Kwaśny. Aktor podkreśla, że ten film jest ważnym głosem w sprawie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dzięki takim produkcjom widzowie będą mogli poznać wciąż mało znane, tragiczne losy ludzi, którzy pozostali wierni swoim ideom do końca, mimo że znaleźli się w beznadziejnej sytuacji.
Film pokazuje też bezwzględność i brutalność funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, którzy zwalczali żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W rolę jednego z UB-eków, kapitana Jaskóły, wcielił się Robert Wrzosek. Kapitan Jaskóła – tłumaczy aktor – to człowiek, który w imię kariery, awansów jest w stanie zrobić wszystko i z ogromną zaciekłością i determinacją chce zniszczyć zarówno żołnierzy podziemia, jak i ich najbliższych.
W Konkursie Głównym gdyńskiego festiwalu startuje 17 filmów, w tym 8 debiutów reżyserskich. Wieczorem o 19.00 odbędzie się gala otwarcia festiwalu. Podczas uroczystości pokazana zostanie animacja „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugha Welchmana.
Festiwal zakończy się 23 września. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.