W Kielcach rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w minioną środę bp. seniora Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. W Bazylice Katedralnej odprawiono żałobną mszę święta w jego intencji. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz, homilię wygłosił bp kielecki Jan Piotrowski. – Bp Kazimierz bronił krzyża w przestrzeni życia publicznego i społecznego, mając świadomość, że to jego święty obowiązek jako gorliwego patrioty i Polaka. Kto broni Chrystusa, broni prawdy – mówił.
O godz. 16.00 w Domu Biskupa Kieleckiego odbyła się modlitwa przy trumnie zmarłego. Ta część uroczystości miała charakter prywatny, przeznaczony wyłącznie dla najbliższych – poinformował ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.
Zgromadziła się rodzina biskupa oraz najbliżsi współpracownicy z Kurii Diecezjalnej. Ciało zmarłego w uroczystym kondukcie przeniesiono przez plac Najświętszej Maryi Panny w kierunku Bazyliki Katedralnej. Trumnę nieśli księża.
O godz. 17.00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, która transmitowana była na antenie Radia Kielce.
Udział w uroczystości wzięło ok. 20 biskupów, m.in. Prymas Polski, abp Wojciech Polak, ordynariusz diecezji gnieźnieńskiej.
Homilię w trakcie mszy żałobnej wygłosił następca bp. Kazimierza Ryczana w diecezji kieleckiej – bp Jan Piotrowski. – Od śmierci ostatniego biskupa kieleckiego, Jana Jaroszewicza, minęło już 37 lat. Dziś zgromadziła nas osoba św. pamięci bp. Kazimierza Ryczana, który był dobrym i gorliwym pasterzem naszej diecezjalnej wspólnoty przez 21 lat – rozpoczął.
– Biskup Kazimierz wstępując na tron biskupi w Kielcach nie oparł się tylko, jako wykładowca KUL, na sprawności intelektualnej, ale wybrał na wskroś ewangeliczny kształt swojej posługi – mówił obecny ordynariusz. – Bronił krzyża w przestrzeni życia publicznego i społecznego, mając świadomość, że to jego święty obowiązek jako gorliwego patrioty i Polaka. Kto broni Chrystusa, broni prawdy – mówił bp. Piotrowski.
Wspominał dokonania swego poprzednika. – Bp Kazimierz kochał Kościół kielecki jako wspólnotę wiary, wiernych i kapłanów. Przyszedł do diecezji, która stała się jego domem, matką i oblubienicą – stwierdzał. – Lata osobistego cierpienia – nawiązywał do nowotworowej choroby – utwierdzały go w przekonaniu, ze dusze Sprawiedliwych pozostają w rękach Boga. Do ostatnich chwil, mimo cierpienia, był skromny i bezpretensjonalny. Miał pewność, że jest blisko Boga i był mu zawsze wierny.
– Ty już wiesz, gdzie jest wiekuisty dom naszego Ojca. Będziesz w nim szczęśliwy na wieki. Odpoczywaj w Chrystusie na wieki – zakończył bp. Jan Piotrowski.
Posłuchaj całej homilii bp. Jana Piotrowskiego z poniedziałkowej mszy żałobnej
Po mszy św. odbyły się nieszpory żałobne w intencji zmarłego, pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Nieszpory rozpoczęły czuwanie modlitewne, które potrwa do 23.00. W tym czasie wszyscy wierni mogą podejść do trumny na indywidualną modlitwę w intencji zmarłego biskupa. W czasie czuwania czytane są też fragmenty homilii biskupa Kazimierza Ryczana.
Na jutrzejszą mszę pogrzebową, która rozpocznie się o godz. 15.00, do katedry będą mogły wejść jedynie zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii na terenie wokół katedry oraz na placu Jana Pawła II, gdzie będzie ustawiony telebim.
Dla księży i wiernych świeckich, którzy chcąc uczestniczyć w ceremonii przygotowano specjalne parkingi. Samochody osobowe mogą się zatrzymywać na placu Św. Wojciecha, wzdłuż ul. Czerwonego Krzyża, na placu Wolności, u zbiegu ulic Wesołej i Seminaryjskiej, przy stadionie od ul. Ściegiennego oraz przy pomniku Homo Homini. Z kolei autobusy i busy mogą parkować przy Stadionie i wzdłuż Alei Legionów.