Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej, kto może skorzystać z pomocy mediatora oraz jakie obowiązki ciążą na świadku w sądzie - m.in. na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas tygodniowych obchodów 100-lecia Sądu Okręgowego w Kielcach.
Jak informuje Monika Gądek-Tamborska, rzecznik instytucji od dzisiaj do piątku na mieszkańców województwa świętokrzyskiego czekają liczne konferencje.
– Chcemy przede wszystkim przybliżyć funkcjonowanie sądu, aby każdy wiedział gdzie i jaką pomoc może uzyskać. Ponadto zależy nam na tym, aby wyjaśnić jak wygląda proces sądowy oraz jakie prawa i obowiązki ma świadek, pokrzywdzony oraz oskarżony - dodała Monika Gądek-Tamborska.
Konferencje przeznaczone są także dla uczniów i studentów, którzy w przyszłości chcą studiować prawo.
– Zaplanowaliśmy wykłady dotyczące tego jak zostać sędzią, referendarzem, asystentem, kuratorem oraz urzędnikiem sądowym. Doświadczeni prawnicy przedstawią blaski i cienie danego zawodu, wytłumaczą jak wygląda droga zawodowa oraz praca w praktyce - wyjaśnia Monika Gądek-Tamborska.
Wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się także jak kształtowało się prawo w przeszłości oraz jak wygląda ono obecnie na arenie międzynarodowej. Wstęp na konferencje jest bezpłatny.
Obchody zakończą się w piątek meczem piłkarskim między drużynami Sądu Okręgowego a Kieleckimi Mediami na stadionie przy ulicy Szczepaniaka. Początek o godzinie 16:00.
Sąd Okręgowy w Kielcach powstał 1 września 1917 roku, jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości w ramach przygotowań niektórych instytucji do przejęcia władzy od państw zaborczych. Najniższy stopień stanowiły sądy pokoju, następnie sądy okręgowe, dwa sądy apelacyjne w Warszawie i Lublinie oraz Sąd Najwyższy w Warszawie. Sąd Okręgowy w Kielcach obejmował swą jurysdykcją powiaty: kielecki, stopnicki, jędrzejowski, włoszczowski, miechowski, olkuski i pińczowski.
– Pierwszym prezesem Sądu Okręgowego w Kielcach był Zygmunt Nowicki, adwokat z Miechowa – mówi Wojciech Merta, obecny prezes, który jest 23 prezesem Sądu Okręgowego w Kielcach.
Z okazji jubileuszu stulecia Sąd Okręgowy w Kielcach otrzyma sztandar, który zostanie poświęcony dziś na Świętym Krzyżu, a jego przekazanie nastąpi we wtorek podczas uroczystej konferencji jubileuszowej – dodaje Wojciech Merta.
Imprezy towarzyszące jubileuszowi to m.in. okolicznościowa wystawa na Placu Artystów.