W Parku Etnograficznym w Tokarni odbyła się sesja naukowa dotycząca świętokrzyskiego hutnictwa ołowiu i miedzi. Wydarzenie było organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Referaty wygłosili naukowcy różnych specjalności: historycy, archeolodzy, metalurdzy i etnolodzy, zajmujący się badaniem dziedzictwa przemysłowego i tradycji gwareckich regionu świętokrzyskiego.
Wśród prelegentów znalazł się profesor Tadeusz Karwan z AGH, który w swoim wystąpieniu przypominał postać Stanisława Łaszyńskiego – naukowca i przedsiębiorcy związanego z Kielecczyzną. Na początku XXw. wznowił on wydobycie miedzi w miejscowości Miedzianka w gminie Chęciny. W 1906 roku opatentował metodę otrzymywania miedzi i cynku z rudy i kruszcu nie metodą hutniczą, ale chemiczną. Była ona tańsza i wydajniejsza. Metoda ta jest stosowana na całym świecie do dnia dzisiejszego.
– Mimo rozwijającego się przemysłu na całym świecie ten wynalazek przetrwał czas. Do dziś stanowi jeden z podstawowych rodzajów technologii otrzymywania miedzi i cynku. – powiedział profesor.
Sesja odbyła się przed niedzielną, jubileuszową – XXV edycją „Wytopków ołowiu”. Jak co roku na potrzeby wydarzenia zostanie uruchomione piecowisko, w którym odbywać się będzie wytop ołowiu oraz bicie pamiątkowych denarów. Imprezie będzie towarzyszył „Kiermasz sztuki ludowej”. Weźmie w nim udział kilkunastu twórców z Regionu Świętokrzyskiego, którzy trudnią się hafciarstwem, rzeźbiarstwem, garncarstwem, wycinkarstwem oraz kowalstwem. Będzie można podziwiać oraz zakupić tradycyjne, drewniane zabawki ludowe.