Wespazjan Kochowski, Witold Gombrowicz, Jarosław Iwaszkiewicz czy Paweł Jasienica to literaci, którzy ziemi opatowskiej poświęcili część swojej twórczości. Opisywali krajobrazy albo zabytki, o czym można było posłuchać podczas prelekcji „Literackie krajobrazy ziemi opatowskiej” zorganizowanej w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przewodnik Zbigniew Zybała, jeden z prelegentów wydarzenia mówi, że związki Jarosława Iwaszkiewicza z Sandomierzem są powszechnie znane, jednak niewielu wie o tym, że bardzo często bywał w Opatowie. Szczególnie zafascynowany był kolegiatą, którą kilkakrotnie opisywał.
Podczas prelekcji można było także dowiedzieć się, że w Opatowie przez kilka lat mieszkał Paweł Jasienica, chodził tu do szkoły im. Bartosza Głowackiego, ale gdy nie mieszkał przyjeżdżał często, np. w celu zakupienia samochodu.
Dziedzictwo, tradycja i kultura to jest to, czym powinniśmy żyć i powinniśmy to pielęgnować - mówi Zbigniew Zybała.
Uczestnicy spotkania przyznają, że było ono interesujące, pozwoliło na pogłębienie ich wiedzy. Pan Henryk przyznał, że interesuje się historią, ale wielu rzeczy nie wiedział o lokalnym poecie Stanisławie Czerniku. Mówi także, że z zainteresowaniem wysłuchał prelekcji o Wespazjanie Kochowskim, który urodził się w okolicach Waśniowa.
Prelekcje połączone były z odczytywaniem opisów opatowskich krajobrazów oraz galerią zdjęć inspirowaną przedstawionymi fragmentami literackimi. Spotkanie zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Opatowie oraz Powiatowe Centrum Kultury.