Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pierwsze obchody święta odbędą się w przyszłym roku, 12 lipca w 75 rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jest to hołd dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej.
Jak mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba to ważne święto pokazuje, że parlamentarzyści również mogą działać ponad podziałami. Również w czasie prac nad tą ustawą posłowie byli zgodni, co do uhonorowania wkładu mieszkańców wsi w walkę o niepodległość.
Jak dodaje Maria Zuba, ta ustawa jest bardzo ważna dla mieszkańców świętokrzyskiego, ponieważ w sposób szczególny docenia bolesne wydarzenie, jakim był pierwszy dzień pacyfikacji Michniowa w 1943 roku.
Zdaniem lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Lipca, to bardzo dobrze, że ta decyzja została poparta przez wszystkie kluby parlamentarne.
Jak dodaje Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej, to święto jest ukoronowaniem działań wszystkich instytucji, które kultywują pamięć o trudnej historii wsi polskich. Michniów jest symbolem pacyfikacji ponad 800 polskich wsi.
– Tutaj co roku odbywają się spotkania mieszkańców i wspólna modlitwa bliskich, których przodkowie zginęli w wielkim cierpieniu – dodaje.
12 lipca będzie normalnym dniem pracy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
W ciągu dwóch dni, 12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie, Niemcy w brutalny sposób zabili ponad 200 osób, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Najmłodszą ofiarą hitlerowców był Stefanek Dąbrowa, który miał zaledwie 9 dni. Pacyfikacja Michniowa była odwetem za czynną i aktywną pomoc partyzantów stacjonujących w pobliskich lasach.