– To był śmiertelny cios wbity w plecy polskiej armii – tak doktor Tomasz Domański, historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i autor książki „Relacje deportowanych z Kresów Wschodnich” ocenia agresję sowiecką na Polskę 17 września 1939 roku. Dzisiaj przypada 78. rocznica napaści.
Dr Tomasz Domański przypomniał na antenie Radia Kielce, że tajna umowa pomiędzy ZSRR i Niemcami i deklaracja o tym, że Związek Radziecki zaatakuje nasz kraj, przekonała Adolfa Hitlera do rozpoczęcia wojny z Polską.
– Dla polskiej armii, która w połowie września jeszcze się broniła, wkroczenie wojsk radzieckich było śmiertelnym ciosem zadanym w plecy. Początkowo nie wiadomo było jak traktować oddziały sowieckie, czy występują po stronie polskiej, czy niemieckiej. Jednak dość szybko okazało się, że są to jednak sojusznicy Hitlera – powiedział historyk IPN.
Tomasz Domański podkreśla, że jednym ze skutków agresji 17 września 1939 roku była śmieć lub zesłania setek tysięcy Polaków.
– Do niewoli Armii Czerwonej dostało się 250 tysięcy polskich żołnierzy. Pamiętajmy, że kwiecień 1940 roku to Zbrodnia Katyńska na polskich oficerach i obywatelach polskich. Zamordowanych zostało około 22 tysięcy osób. To są wreszcie cztery wielkie deportacje Polaków z Kresów. Na Syberię wywieziono setki tysięcy Polaków – powiedział.
Zobacz film „Niezwyciężeni” – 4-minutową animację w technice 3D, która opowiada o heroicznej walce Polaków o odzyskanie wolności. Narratorem filmu w wersji polskiej jest aktor Mirosław Zbrojewicz. Przygotował go na 78. rocznicę sowieckiej agresji Instytut Pamięci Narodowej.
Główne uroczystości upamiętniające ofiary sowieckiej agresji zaplanowano na dzisiaj, ale już w piątek w Starachowicach odsłonięto tablicę pamiątkową przypominającą tragiczny los policjantów z naszego regionu, którzy dostali się do sowieckiej niewoli.
W Kielcach niedzielne uroczystości patriotyczne organizuje Związek Sybiraków oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Uczestnicy spotkają się o godz. 11.00 przy pomniku Sybiraków na Cmentarzu Starym, skąd przejdą pod pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. Natomiast o godz. 17.00 odbędzie się msza święta w Kościele Garnizonowym w intencji zamordowanych na Nieludzkiej Ziemi.
W niedzielę będą miały miejsce również uroczystości pod honorowym patronatem prezydenta Wojciecha Lubawskiego. O godz. 10.00 na Cmentarzu Partyzanckim zapalone zostaną znicze na grobach zamordowanych na Stadionie Leśnym, Pod Telegrafem i na mogiłach harcerzy. Natomiast o godz. 15.00 przy Pomniku Straceń na Stadionie Leśnym odbędzie się uroczysta msza św. Polowa z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Uroczystości organizują Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego przy współpracy między innymi Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Stowarzyszenia Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.