Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodzi 28-lecie istnienia.
Z tej okazji odbyły się dziś uroczystości jubileuszowe na Bukówce. Uczestniczyli w nim żołnierze, pracownicy oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.
Pułkownik Wiesław Mitkowski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce uważa, że takie uroczystości skłaniają do refleksji. – Przez te wszystkie lata zdecydowanie poprawiła się infrastruktura, ale również zmieniła się mentalność ludzi, którzy tutaj pracują. Mamy także inne zadania, m.in. prowadzimy coraz więcej kursów na szczeblu międzynarodowym – zaznaczył pułkownik Wiesław Mitkowski.
Najważniejszym zadaniem Centrum jest obecnie szkolenie żołnierzy na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.
Jednostka mieszcząca się na Bukówce 20-lat temu otrzymała sztandar. W trakcie dzisiejszego jubileuszu te chwile wspominał generał Marek Olbrycht, który w tamtym czasie dowodził jednostką. – Przypominam, że razem ze sztandarem otrzymaliśmy imię generała Sikorskiego. Jednostka zyskała również możliwość noszenia niebieskiego beretu, który pozostał do dzisiaj. Na berecie był jeszcze proporczyk kawaleryjski ze znakiem Organizacji Narodów Zjednoczonych – wspominał generał.
W uroczystościach wziął udział również senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senator wyraził wdzięczność za możliwość wspólnego świętowania z żołnierzami CPdMZ. – Jestem także wdzięczny za waszą olbrzymią, ciężką pracę, którą wkładacie w każdy dzień służby. Młodzi ludzie zdobywają w Centrum bezcenną wiedzę i doświadczenie, które przyda im się w przyszłej służbie wojskowej – powiedział senator Jarosław Rusiecki.
W uroczystościach na kieleckiej Bukówce uczestniczył także senator Krzysztof Słoń. Zdaniem parlamentarzysty w tak podniosłym dniu najważniejsi są żołnierze. Senator przyznał, że zawsze z wielką dumą spogląda na wojskowych stacjonujących w stolicy regionu świętokrzyskiego. – Kielce i wojsko polskie związały się w historii bardzo mocno – powiedział senator. Poza tym przypomniał m.in okres międzywojennych, gdy w mieście były dwie jednostki 4 Pułku Piechoty Legionów i 2 Pułku Artylerii Lekkiej.
Przez 28 lat, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wyszkoliło kilkanaście tysięcy żołnierzy, nie tylko z Polski, ale także m.in.: Brazylii, Czarnogóry, Holandii, Stanów Zjednoczonych, czy Białorusi.