W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach otwarto wystawę „Krajobraz w obiektywie kieleckich mistrzów”. Na ekspozycję złożyły się prace znanych mistrzów fotografii związanych z Regionem: Pawła Pierścińskiego, Andrzeja Borysa, Janusza Buczkowskiego, Jana Siudowskiego, Henryka Pieczula, Jana Spałwana, Jana Siudowskiego, Tadeusza Jakubika i Franciszka Gładysza. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki.
Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy Janusz Buczkowski twórców Kieleckiej Szkoły nazywano w środowisku fotografików „kosiarzami”, bowiem byli zdobywcami wielu nagród. Natomiast Andrzej Borys dodał, iż ekspozycja jest reprezentatywna dla tego nurtu fotografii.
Kielecka Szkoła Krajobrazu to nazwa kierunku estetycznego w fotografii oraz nazwa grupy fotografików, którzy stworzyli oryginalny i rozpoznawalny styl w fotografowaniu pejzaży Kielecczyzny. W 1955 roku powołano kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, które ulegajac różnym przemianom, w latach 1961–1982 miało osobowość prawną jako Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne. Jego członkowie stworzyli Kielecką Szkołę Krajobrazu, jako kierunek artystyczny utrwalający obraz naszego regionu.
Na ogół jest to fotografia czarno-biała, choć z czasem pojawiły się też kolorowe zdjęcia. Cechy charakterystyczne to brak nieba, szerokie spojrzenie na krajobraz, perspektywa i panorama, rejestracja pionów i poziomów, geometryzacja zagonówi pól. Często krajobrazy przedstawione są z lotu ptaka.
Wystawę „Krajobraz w obiektywie kieleckich mistrzów” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach można oglądać do listopada 2017 r.