W sejmie trwają ostatnie prace nad projektem ustawy o uchwaleniu nowego święta. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma być hołdem dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę̨ w czasie II wojny światowej. Nowe święto ma być obchodzone w rocznicę pierwszej pacyfikacji Michniowa z 12 lipca 1943 roku.
Jak tłumaczy Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, święto ma na celu oddać hołd wszystkim, którzy angażowali się w obronę ojczyzny i ponieśli największą cenę w walce o wolność.
– Bez względu na miejsce zamieszkania, mieszkańcy wsi brali aktywny udział w działaniach zbrojnych, za co często płacili ofiarą własnego życia – podkreśliła.
Ponadto, posłanka podkreśla istotną rolę wsi świętokrzyskich, które mimo grożących represji nie bały się wspierać wojska polskiego i partyzantów, czego dowodem jest między innymi wsparcie okazane żołnierzom majora Henryka Dobrzańskiego Hubala czy żołnierzom Zgrupowania AK Ponurego – Nurta.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, po raz pierwszy może być obchodzony 12 lipca przyszłego roku. Maria Zuba wyraziła nadzieję, że obchody tego święta zbiegną się z oddaniem do użytku powstającego w Michniowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej.
– Przeżywanie tego święta w tym szczególnym miejscu, podkreślą znaczenie ofiary mieszkańców Michniowa nie tylko w skali województwa, ale również w skali kraju – dodała Maria Zuba.
Data 12 lipca zbiega się z dniem pierwszej pacyfikacji Michniowa oraz apogeum mordów na ludności wiejskiej na Kresach Wschodnich, co podkreśla wymiar krajowy tego święta.
Projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich przygotowała komisja Kultury i Środków przekazu. Jutro odbędzie się debata nad projektem w sejmie. Natomiast w piątek 15 września według porządku obrad posłowie będą głosować nad uchwaleniem święta.