Policjanci ze Skarżyska odnaleźli 80-letniego mieszkańca gminy Bliżyn. Mężczyzna wczoraj rano wyszedł na grzyby.
Tylko wczoraj w powiecie skarżyskim drogę w lesie zgubiło 5 osób. 4 z nich udało się odnaleźć. Jedno ze zgłoszeń dotyczyło mężczyzny, który wszedł do lasu od strony ulicy Żeromskiego w Suchedniowie. Grzybiarz po pewnym czasie stracił orientację w terenie i nie wiedział gdzie się znajduje. Zaniepokojony zadzwonił na numer alarmowy 112. Informacja natychmiast została przekazana do skarżyskich policjantów. Funkcjonariusze rozpoczęli jego poszukiwania i po dwóch godzinach mężczyzna został odnaleziony przez policjantów. Znajdował się kilka kilometrów od miejsca, w którym pozostawił swój samochód.
Marzena Tkacz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że w ostatnim czasie funkcjonariusze bardzo często otrzymują zgłoszenia o zaginionych grzybiarzach. Policjantka przypomina, że do lasu najlepiej iść z drugą osobą.
– Zabierajmy ze sobą także telefony komórkowe, aby w razie potrzeby wezwać pomoc. Nie zapominajmy także zabrać wody, jedzenia, kurtki przeciwdeszczowej oraz opatrunków – powiedziała Marzena Tkacz.
Policjantka ostrzega, aby nie pozwalać osobom starszym na samotne wycieczki do lasu. Taka wyprawa może zakończyć się dla nich tragicznie.
Kilkadziesiąt osób korzysta co tydzień z bezpłatnych porad grzyboznawców, które udzielane są w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach. Jak przyznaje Joanna Ciborowska, kierownik działu laboratoryjnego tak dużo grzybów w świętokrzyskich lasach nie było od 10 lat.
Od około dwóch tygodni w okolicznych lasach jest prawdziwy wysyp grzybów. Są to przede wszystkim prawdziwki oraz podgrzybki: złotawe i brunatne. Zaczynają się też pojawiać już rydze.
Ekspert radzi, by nie zbierać grzybów blaszkowych, bo wśród nich znajduje się muchomor sromotnikowy. To łagodny grzyb o słodkawym smaku, co nie wskazuje, że może nam zaszkodzić. Zaledwie 50 gram jest dawką śmiertelną. Ekspert zaleca, by w razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdzić kupione na targowisku grzyby w sanepidzie.
Dyżury grzyboznawców w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 68 odbywają się w dni powszednie, w godzinach 7.30 – 15.00. Bezpłatne porady na temat grzybów można uzyskać także w powiatowych stacjach Sanepidu.
W tym sezonie Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach nie odnotowała jeszcze zatrucia grzybami.