W zabytkowym romańskim kościele w Grzegorzowicach w gminie Waśniów w powiecie ostrowieckim rozpoczął się remont XIX-wiecznych organów.
Jak informuje ksiądz Franciszek Sałęga, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach, w związku z dużymi kosztami, prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy już się rozpoczął. Instrument został rozłożony na części i przewieziony do odnowienia przez specjalistów. Na chórze pozostał jedynie prospekt, czyli szafa organowa. Drugi etap ruszy w przyszłym roku i obejmie odnowienie drewnianego chóru, a także jego malowanie.
Ksiądz Franciszek Sałęga mówi, że remont zabytkowych organów to poważna i cenna inwestycja. Dodaje, że ostatnia taka modernizacja instrumentu była w latach 20 ubiegłego wieku. Uważa, że warto zadbać o instrument ze względu na jego zabytkowy charakter.
Organy zostały już rozłożone. Piszczałki, miech i cały nadmuch przewiezione zostały do konserwacji i naprawy. Proboszcz zaznacza, że niektóre piszczałki będą poddane całkowitej rekonstrukcji, w związku z tym, że w znacznym stopniu zostały zniszczone przez owady żerujące w drewnie.
Koszt prac wyniesie 123 tysiące złotych, a parafii liczącej niespełna tysiąc wiernych nie było stać na zebranie takiej kwoty. Proboszcz Franciszek Sałęga zwrócił się o pomoc do lokalnych samorządów i otrzymał pomoc w kwocie po 20 tysięcy złotych od Urzędu Gminy w Waśniowie i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 37 tysięcy złotych dołożył konserwator zabytków.
Kościół w Grzegorzowicach jest jedną z nielicznych romańskich świątyń zachowanych do tej pory. Rotunda, spełniająca niegdyś rolę baptysterium, jest najstarszą częścią kościoła. Powstała na przełomie X/XI wieku z inicjatywy benedyktynów, którzy później przenieśli się na Łysiec i stworzyli klasztor. Kościół w Grzegorzowicach zaczęto rozbudowywać w XV wieku o zakrystię, w XVII wieku powstała nawa główna świątyni.