W Starachowicach uczczono 78. rocznicę bohaterskiej obrony miasta przez fabryczny pluton przeciwlotniczy złożony głównie z robotników zakładów zbrojeniowych. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem „Obrońców Starachowic 1939 roku”.
Podjęli oni heroiczną i nierówną walkę z oddziałem wojsk niemieckich, który nadjechał od strony Michałowa. Obrońcy Starachowic, przy użyciu armat przeciwlotniczych typu Bosfor, uszkodzili dwa pojazdy pancerne wroga, tym samym zmuszając najeźdźców do odwrotu. Ci w odwecie palili domostwa i mordowali ludność. Zginęło 23 mieszkańców Wanacji i Michałowa. Ponowny atak nastąpił 8 września, naziści zdobyli miasto. Wojsko Polskie wycofało się do Iłży.
Bohaterskie działania plutonu przeciwlotniczego przeciwstawiającego się hitlerowskiemu najeźdźcy przypomniał zastępca prezydenta Starachowic Jerzy Miśkiewicz. Zapewnił także, że pamięć tych wydarzeń będzie kultywowana i przekazywana przyszłym pokoleniom.
Na pamiątkę bohaterskiej obrony miasta, przy zbiegu ulic 17. Stycznia i al. Wyzwolenia został postawiony pomnik „Obrońcom Starachowic 1939”, przed którym w smugach deszczu złożono wieńce i zapalono znicze .
W uroczystościach wziął udział lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec w swoim wystąpieniu przypomniał, że starachowiczanie walczyli także na Westerplatte.
– Jedenastu młodych ludzi wcielonych do wojska będących żołnierzami 4. Pułku Piechoty Legionów stacjonującego w Kielcach na Bukówce zostało oddelegowanych 1 września 1939 roku do obrony Westerplatte, gdzie dzielnie walczyli. Wszystkim bohaterom, walczącym o wolność i niepodległość ojczyzny powinniśmy oddawać cześć i chwałę – dodał poseł Lipiec.
W uroczystościach wzięły udział także władze miasta, przedstawiciele jednostek samorządowych, policja, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Obrońców Westerplatte oraz kombatanci z takich formacji jak Armia Krajowa Bataliony Chłopskie, Ludowe Wojsko Polskie i Polskie Siły Zbrojne.