Matematykę, język polski oraz język obcy będą zdawali uczniowie ósmej klasy na zakończenie nauki. To nowy egzamin, który wprowadziła reforma oświaty.
Przystąpienie do egzaminu będzie konieczne jeżeli chce się ukończyć szkołę, jednak nie będzie można go nie zdać. Od wyników sprawdzianu będzie zależało to, czy absolwentowi podstawówki uda się dostać do wymarzonej szkoły średniej.
Informatory dotyczące szczegółów egzaminu są już dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jak mówi Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, już wkrótce będzie można znaleźć również na stronie internetowej OKE.
– Będą podstawowe informacje o samym egzaminie, umieścimy też podstawę programową oraz informatory, które bardzo dokładnie mówią czego spodziewać się po egzaminie. Natomiast w grudniu zaczniemy zamieszczać przykładowe arkusze z zadaniami – zapowiada Danuta Zakrzewska.
Dyrektorzy kieleckich podstawówek nie chcą oceniać formy egzaminu ósmoklasisty. Jak mówią na razie trudno ocenić, czy jest ona lepsza od tej, która obowiązuje uczniów kończących gimnazja. Ci zdają egzamin nie z poszczególnych przedmiotów, a z szerszego zakresu materiału – stąd część matematyczno-przyrodnicza czy humanistyczna.
Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach przyznaje, że formuła egzaminu ósmoklasisty wydaje mu się dobra.
– W rozbudowanie egzaminu to bym nie szedł, bo myślę, że jeżeli egzamin będzie dobrze przygotowany merytorycznie, to będzie oddawać wiedzę uczniów. Dyrektorzy szkół podstawowych wypełniali ankiety, w których ocenialiśmy propozycje Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i sugerowali jaka forma egzaminu nie będzie zbyt obciążająca dla uczniów – tłumaczy Sylwester Ozga.
Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 roku, a w grudniu 2018 CKE zorganizuje egzamin próbny. Natomiast od 2022 formuła sprawdzianu zostanie rozszerzona i uczniowie będą musieli wybrać jeszcze czwarty przedmiot spośród biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii.