Każdego roku lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wszczepiają ponad 50 protez głosowych pacjentom po zabiegach całkowitego usunięcia krtani. Stawia to nasz ośrodek w czołówce europejskiej jeśli chodzi o doświadczenie w tego rodzaju operacjach. Dla porównania podobną liczbę przeszczepów wykonuje się rocznie w całej Austrii lub Szwecji.
Jak podkreślił dr n. med. Sławomir Okła -kierownik Kliniki Otorynolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO, który był gościem audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu” jest to z jednej strony satysfakcja, natomiast bardziej martwi fakt, że do specjalistów wciąż zgłaszają się pacjenci w takiej fazie choroby, która nie pozwala na bardziej oszczędzające leczenie.
Co istotne protezy głosowe są wstawiane pacjentom przez specjalistów z ŚCO w trakcie operacji usunięcia krtani. To znacznie skraca czas powrotu do zdrowia i normalnego życia. W wielu innych ośrodkach w kraju pacjenci muszą czekać na wstawienie protezy głosowej pół roku od pierwszej operacji. Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadza takie operacje od 2001 roku i pomogło już blisko 700 pacjentom.
Więcej o nowatorskich metodach leczenia prowadzonych przez lekarzy z kliniki Otorynolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi w audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu”.