Ponad stu uczniów rozpoczęło naukę w Liceum Ogólnokształcącym imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie. Do wyboru mieli siedem klas profilowanych. Nowością w tym roku była klasa ogólna o charakterze sportowym. Największym powodzeniem cieszyła się, jak co roku, klasa akademicka z rozszerzonym programem z języka angielskiego, matematyki, fizyki i chemii.
Naukę rozpoczynają w niej między innymi Wiktor Sobczyk i Bartłomiej Sternak. Jak powiedzieli, nowa szkoła i klasa to duże wyzwanie wymagające zaangażowania się i samodyscypliny. Pierwszoklasiści są jednak przekonani, że dzięki sumiennej nauce uda im się dostać na wymarzone studia.
Dyrektor placówki Anna Golik przypomina, że pińczowskie liceum jest najstarszą tego typu placówką w Polsce. Podkreśla, że w tym roku szkoła przyjęła dużą grupę uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. Część z nich ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, co wiązało się m.in. z zatrudnieniem nauczycieli wspomagających ich edukację.
Anna Golik dodaje, że placówka przygotowuje się również do reformy edukacji, która szkoły średnie obejmie za dwa lata. W przyszłym roku rozpocznie się w pińczowskim liceum przebudowa boiska, na którym wybudowana zostanie bieżnia i rozbudowane zaplecze sportowe. Starostwo dostało na ten cel ponad pół mln złotych. W planach jest pozyskanie również kolejnego dofinansowania na przebudowę kilku pracowni oraz modernizację sali gimnastycznej.
W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 1 w Suchedniowie rok szkolny zainaugurowało ponad 350 uczniów. Placówka mieści się w budynku po wygaszonym gimnazjum, który wymaga jednak remontu. Jak zapowiada dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarski modernizacja nie będzie miała wpływu na lekcje.
Prace będą się rozpoczynały po zakończeniu zajęć. Rodzice muszą się jednak przygotować na drobne utrudnienia, np. ograniczone miejsce parkingowe przy szkole.
Jednak zdaniem niektórych rodziców warunki w jakich będą się uczyć ich pociechy nie są odpowiednie. Jak twierdzą najgorzej wygląda sytuacja w salach dla klas trzecich gdzie przecieka dach oraz nie wymieniono części okien.
Zapytani przez naszego reportera uczniowie twierdzą, że mimo końca wakacji, chętnie wracają do szkoły. Najtrudniejsze będzie przyzwyczajenie się do codziennych obowiązków.
Remont placówki w Suchedniowie potrwa do lipca 2018 roku. Gruntowna modernizacja będzie kosztować ponad 4 miliony złotych. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego odnowiono między innymi świetlicę, kuchnie, jadalnie, łazienki oraz salę dla dzieci z zerówek. Wymieniono także część okien oraz instalację grzewczą.