W Sielcu-Kolonii w gminie Skalbmierz odbyło się „Marchewkowe Święto”. Rolniczy festyn zorganizowała po raz 14. Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców „Sielec”.
Jak informuje prezes Mirosław Fucia, marchew jest warzywem wyróżniającym sielecką spółdzielnię. Przypomina, że spółdzielnia powstała w 2003 roku. Obecnie zrzesza ponad trzydziestu mieszkańców wsi, uprawiających przede wszystkim marchew.
Przy unijnym wsparciu spółdzielnia wybudowała swoją siedzibę oraz kupiła nowoczesny sprzęt do mycia i pakowania warzyw i owoców. Ma swoje punkty i rynki zbytu. Mirosław Fucia podkreśla, że „Marchewkowe Święto” jest rozpoznawalnym w regionie świętem rolniczym, które pozwala promować płody rolne nie tylko sieleckiej spółdzielni, ale również całej skalbmierskiej i kazimierskiej ziemi.
– Nasza impreza ma już swoją pozycję zarówno na rynku regionalnym, jak i poza granicami naszego województwa. To prawdziwe rolnicze święto i jesteśmy dumni, że możemy przez nią promować powiat kazimierski – podkreślił Mirosław Fucia.
Burmistrz Skalbmierza Michał Markiewicz podkreślił, że spółdzielnia „Sielec” jest jedyną na terenie gminy i jedną z pierwszych, jakie powstały w województwie świętokrzyskim. Dodał, że skalbmierskie gleby sprzyjają uprawom i są jednymi z najżyźniejszych w kraju o dużej zawartości magnezu.
„Marchewkowe święto” rozpoczęła konferencja, w trakcie której producenci rolni radzili, jak poprawić efektywność produkcji warzyw w okresie ich wegetacji. W części artystycznej wystąpiły zespoły regionalne z powiatu kazimierskiego, a także uczniowie tamtejszych szkół. Jak co roku rozegrane zostały również mistrzostwa świata w tarciu marchewki na czas. Uczestnicy imprezy mogli również podziwiać wystawę sprzętu rolniczego i poletka demonstracyjne różnych rodzajów sieleckiej marchwi.
Izabela Malara pracownik spółdzielni „Sielec” podkreśliła, że sielecką marchew charakteryzuje wyjątkowy smak i dobra jakość. Dodała, że choć na rynku pojawia się obecnie wiele nowych odmian warzywa, sielecka spółdzielnia stawia na sprawdzone sposoby jej uprawy dbając, by zachowała wszystkie swoje walory zdrowotne i mogła znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.