W Piasku Wielkim, w gminie Nowy Korczyn, upamiętniono 84. rocznicę pacyfikacji chłopów. 3 września 1933 r. na wiecu z okazji dożynek, w którym uczestniczył przywódca ruchu ludowego Wincenty Witos, zgromadziło się ok. 10 tys. osób. Doszło do wystąpień antyrządowych. Policja krwawo stłumiła chłopską manifestację zabijając jednego z rolników ze wsi Młyny i raniąc kilku innych.
Na pamiątkę tych wydarzeń, co roku odbywa się w miejscowości organizowana przez środowisko ludowców patriotyczna uroczystość połączona z dożynkami parafialnymi. Wójt gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja powiedział, że coroczna uroczystość jest dowodem ciągle żywej pamięci i troski o lokalną historię. Dodał, że w uroczystości mimo niesprzyjającej pogody wzięli licznie udział mieszkańcy, związki kombatanckie i młodzież.
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po niej, delegacje z pocztami sztandarowymi przeszły przed Pomnik Ofiar Strajku Chłopskiego, gdzie złożono kwiaty.
03.09.2017. Piasek Wielki. Pomnik Ofiar Strajku Chłopskiego – fot. Kamil Włosowicz/ Radio Kielce
Wiązankę złożyła m.in. delegacja mieszkańców Piasku Wielkiego. W tym gronie znalazła się Hanna Sikorska.
Jak przypomniała, od kilku lat wrześniowe uroczystości odbywały się w cieniu współczesnych protestów mieszkańców, którzy nie zgadzali się na budowę najpierw przemysłowej tuczarni, a później biogazowni. Dodała, że w tym roku, po ostatecznym wycofaniu się inwestora z planowanej inwestycji, po raz pierwszy w spokoju mieszkańcy mogli oddać cześć i pamięć tym, którzy podobnie jak oni protestowali w słusznej dla siebie sprawie.
– Czcimy i pamiętamy o rolnikach, którzy protestowali podobnie jak my. Chcemy przekazywać pamięć o nich przyszłym pokoleniom podkreślają ich poświęcenie i determinację – powiedziała Hanna Sikorska.
W trakcie uroczystości montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie.