W VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach uczniowie czytali wybrane fragmenty dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. To element Narodowego Czytania, które patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Zespół polonistów pod kierownictwem Małgorzaty Miazgi przygotował różnego rodzaju prezentacje multimedialne. Przybliżają one postać autora „Wesela”. Uczniowie mogli dowiedzieć się, między innymi, o dorobku literackim jak i malarskim artysty. Zwrócono również uwagę na Stanisława Wyspiańskiego jako projektanta mebli.
Adam Majerowski, nauczyciel z VI Liceum Ogólnokształcącego poinformował, że wydana została specjalna gazetka, w której znaleźć można różne ciekawostki związane z osobą autora. Znajduje się tam również wywiad z Marią Rydlową – wieloletnią kustosz Regionalnego Muzeum Młodej Polski „Rydlówka” a prywatnie żoną wnuka Lucjana Rydla, którego wesele stało się inspiracją do napisania słynnego dramatu.
Fragmenty „Wesela” czytali także uczniowie innych kieleckich szkół, m.in Piotr Jarco z Technikum nr 6 Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika. Jak stwierdził to ciekawa inicjatywa. Pokazuje, że młodzi ludzie nie interesują się tylko literaturą współczesną, ale również dramatami powstałymi na początku ubiegłego wieku.
Ten, kto miał ze sobą swój egzemplarz „Wesela” mógł otrzymać pamiątkową pieczęć przekazaną szkole przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej.
Autor: Greta Dzikowska / 02.09.2017 Kazimierza Wielka. Uczestnicy Narodowego Czytania „Wesela” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja
W akcji Narodowego Czytania brała udział również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej. We wspólnym czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego wzięła udział młodzież z działającej przy tamtejszym Ośrodku Kultury grupy teatralnej „Apropo”, uczniowie kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach oraz mieszkańcy miasta.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor kazimierskiej biblioteki Nina Turek-Kwiecień, która odczytała list skierowany do uczestników akcji przez prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa dzieło Wyspiańskiego nazwała arcydramatem, który w barwny i niezwykle żywy sposób opowiada o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach. Zdaniem Niny Turek-Kwiecień „Wesele” to książka, która obowiązkowo powinna znajdować się w każdej domowej bibliotece.
– To wybitne dzieło. Każdy Polak powinien je znać i jak najczęściej po nie sięgać – podkreśliła dyrektor kazimierskiej biblioteki.
Podobnego zdania jest Ewa Wiejacha, opiekunka grupy teatralnej „Apropo”. Jak zaznaczyła, „Wesele” zainteresowało młodzież, która chętnie wcieliła się w przypisane im role. Dodała, że w planach grupy teatralnej jest przygotowanie większego spektaklu opartego na dramacie Wyspiańskiego.
– Jest to pozycja ponadczasowa. Myślę, że na bazie tej lektury można mówić o pewnych wskazówkach dla młodzieży również w dzisiejszych czasach. Wspólne czytanie było dla nich piękną lekcją. Jestem pewna, że członkowie mojej grupy wyciągnęli z niej coś dla siebie i będą z tej wiedzy korzystać w przyszłości – uważa Ewa Wiejacha.
Młodzi członkowie grupy teatralnej Wiktoria Wojtkowicz, Wiktoria Wojas i Kamil Możdżeń powiedzieli, że był to ich pierwszy kontakt z dziełem Wyspiańskiego, ale, jak dodali, nie ostatni. Wiedzę zdobytą w trakcie przygotowań do udziału w Narodowym Czytaniu zamierzają wykorzystać m.in. w szkole średniej, do której się wybierają i w której na lekcjach języka polskiego będą omawiać „Wesele”.
Narodowe Czytanie „Wesela” w Kazimierzy Wielkiej zakończyła dyskusja, w trakcie której wymieniano się swoimi ulubionymi cytatami i spostrzeżeniami.
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda – Radio Kielce / 02.09.2017 Jędrzejów. Narodowe Czytanie Wesela Wyspiańskiego
W Jędrzejowie Narodowe Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego rozpoczęto przed południem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Jako pierwsi w akcji wzięli udział: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek wraz ze Zbigniewem Kasprzakiem lokalnym artystą plastykiem i radnym w jednej osobie. Burmistrz wcielił się w postać dziennikarza natomiast radny Zbigniew Kasprzak w rolę Czepca. Jak mówili, takie wspólne czytanie to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim promowanie dobrej polskiej literatury.
Ponadto czytali również radni, młodzież z Gimnazjum nr 1 i nr 2 w Jędrzejowie, czytelnicy, przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Sudołu i z Piasków oraz bibliotekarze. Na spotkaniu panowała sielska atmosfera za sprawą ludowych i regionalnych strojów, w których czytali m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Jędrzejowie Maria Barańska i przedstawiciele KGW. W ludowym stroju spotkanie prowadziła również Beata Satro – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jędrzejowie. Jak poinformowała, po raz szósty włączyła się w akcję Narodowego Czytania, która integruje mieszkańców.
Podczas czytania w rolę Panny Młodej i Pana Młodego wcieliły się uczennice Gimnazjum Nr 1 z Jędrzejowa Natalia Popczyk i Zuzanna Woźniak. Jak mówiły to wcale nie było łatwe ponieważ, czytanie gwarą jest im obce, a do tego doszedł jeszcze stres.
Do akcji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego włączyły się również inne biblioteki i instytucje biblioteczne z powiatu jędrzejowskiego m.in. Samorządowe Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie, w Brześciu filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu, Biblioteka Publiczna w Żarczycach Dużych oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Sobkowie.
Autor: Anna Głąb – Radio Kielce / 02.09.2017 Ostrowiec Świętokrzyski. Narodowe Czytanie Wesela Wyspiańskiego
Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu stał się scenerią do Narodowego Czytania „Wesela”. Na stopniach ganku ustawiono stół zastawiony swojskim jadłem. Za nim siedzieli goście, którzy nie tylko głośno czytali dramat Wyspiańskiego, ale również częstowali się jedzeniem, rozmawiali o przeczytanych fragmentach i odgrywali poszczególne sceny.
Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor biblioteki informuje, że ostrowieckie Narodowe Czytanie dzieł literatury polskiej odbywa się już po raz szósty. W tym roku zmieniło się miejsce lektury. Z Parku Miejskiego czytelnicy przenieśli się do siedziby biblioteki. Dzięki temu, udało się odtworzyć klimat bronowickiej chaty, a goście mogli uczestniczyć bardziej w spektaklu teatralnym, niż w czytaniu.
Irena Rachtan w spotkaniach Narodowego Czytania bierze udział corocznie. Jak dodaje – pomysł na taką formę popularyzowania czytelnictwa jest bardzo dobry. Wielu czytelników nie sięgnęłoby po klasykę, gdyby nie propozycja spotkania w bibliotece. Do utworu Wyspiańskiego ma szczególny sentyment na jego podstawie pisała pracę maturalną.
W spotkaniu uczestniczyli także młodzi ludzie, dla niektórych z nich było to przygotowanie do omawiania lektury w szkole, inni deklarowali, że po prostu lubią czytać.