Wspólne projekty badawcze oraz współpraca z przemysłem zbrojeniowym to główne założenia konsorcjum naukowego, w skład którego weszła Politechnika Świętokrzyskiego. W Kielcach została podpisana umowa o współpracy.
Instytucja nawiązuje do tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, stąd nazwa: Konsorcjum COP Tradycja, Obronność. Jego liderem została Politechnika Rzeszowska, natomiast trzecią uczelnią wchodzącą w skład grupy jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.
Profesor Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej nie ukrywa, że stworzenie konsorcjum wymusiła konkurencja między polskimi ośrodkami akademickimi.
– Chodziło o to, żeby wzmocnić potencjał naszej oferty. W pojedynkę przegrywamy na przykład z Politechniką Warszawską, czy Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Wspólnie będziemy dysponować lepszymi parametrami, lepszą kadrą i zapleczem – tłumaczy Tadeusz Markowski.
– Możliwość korzystania z doświadczeń naukowców innej uczelni oraz jej sprzętu znacznie ułatwi przygotowanie wartościowych projektów dla firm zbrojeniowych – twierdzi profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Zapewnia przy tym, że przedstawiciele „zbrojeniówki” są zainteresowani ofertą konsorcjum.
– Rozmowy były między innymi z Zakładami Metalowymi w Tarnowie i z Hutą Stalowa Wola. Teraz będziemy mogli zaoferować nie tylko obietnice, ale konkretny potencjał badawczy i sądzę, że będziemy mieli dużo projektów badawczych – twierdzi rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
Na współpracy skorzystają również studenci. Będą mieli staże i praktyki w firmach zbrojeniowych. Uczelnie będą tworzyć również nowe kierunki związane z branżą zbrojeniową. Politechnika Świętokrzyska ma w tym doświadczenie, bowiem w Kielcach działa Katedra Badania Technik Komputerowych i Uzbrojenia. Natomiast profesor Zbigniew Koruba, prorektor kieleckiej uczelni jest inicjatorem utworzenia w Kielcach Centrum Badania Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych.
Konsorcjum COP jest otwarte na inne uczelnie. Profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu informuje, że wstępne zainteresowanie przystąpieniem do współpracy wyraził rektor Akademii Morskiej ze Szczecina.