Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w czasach PRL będą prawdopodobnie jeździć za darmo komunikacją miejską w Kielcach. Radni maja podjąć decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji.
Z wnioskiem o uczynienie gestu wobec byłych opozycjonistów wystąpił poseł Bogdan Latosiński. To reakcja na nowelizację ustawy o osobach represjonowanych w okresie PRL. Mogą one liczyć między innymi na dodatek do emerytury w wysokości 400 złotych bez względu na dotychczasowy dochód.
Poseł Bogdan Latosiński uważa, że ustawa w sposób skromny, ale godny honoruje bohaterów, którzy narażali swoje zdrowie i życie w walce o wolną Polskę.
– Wielu z nich nie doczekało tej zmiany. Często, prześladowcy odpowiedzialni za represje żyli ponad stan, podczas gdy bohaterowie byli zwalniani z pracy i mieli problemy ze zdrowiem – dodaje.
Nowelizacja ustawy umożliwia także łatwiejszy dostęp do opieki medycznej. Jak podkreśla honorowy przewodniczący NSZZ Solidarność w kieleckim MPK dodatkową pomoc represjonowani mogą otrzymać również od samorządów.
– Wystąpiłem z wnioskiem do prezydenta Kielc o uhonorowanie tych osób przez udostępnienie im darmowych przejazdów komunikacją miejską. Są to osoby w podeszłym wieku, które w większości korzystają z autobusów, aby dostać się do lekarza – mówi.
Jak dodaje Bogdan Latosiński podobne rozwiązania funkcjonują już w innych miastach.
Pomysł uzyskał akceptację ratusza. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni. W Kielcach, z darmowych przejazdów komunikacją miejską może skorzystać około 40 osób, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.
Michał Kita