Licznie zgromadzeni kielczanie uczestniczyli w mszy świętej w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Eucharystia w intencji związkowców była ważnym elementem obchodów Dnia Wolności i Solidarności w stolicy województwa świętokrzyskiego. Wcześniej odsłonięto tablicę, upamiętniającą pierwszą siedzibę Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, która mieściła się przy ulicy Koziej.
Następnie delegacje związków zawodowych, parlamentarzystów i władz samorządowych, przeszły na skwer im. Stefana Żeromskiego, gdzie przed tablicą upamiętniającą powstanie niezależnego związku złożyły wiązanki kwiatów.
Jak wspominał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz, dotychczas nie wszyscy zdawali sobie sprawę, gdzie tworzyły się struktury świętokrzyskiej „Solidarności”.
– Jest to historyczne i symboliczne miejsce na mapie Kielc. To między innymi w czasie „Karnawału Solidarności” pierwsza siedziba związku, przy Koziej 10 była oblegana przez mieszkańców, chcących uzyskać informacje, nieskażone przez szalejącą wówczas cenzurę – dodał.
Jak podkreślił Waldemar Bartosz, w tym budynku miał miejsce prawdziwy wylew obywatelskości, dlatego zasługuje na upamiętnienie.
Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Słonia, idea przyświecająca obchodom Dnia Wolności i Solidarności jest ponadczasowa i żywa zwłaszcza wśród ludzi młodych. Jednak dla przyszłych pokoleń należy przypominać o takich miejscach, jak pierwsza siedziba „Solidarności”. Jak podkreślił senator, ważnym elementem obchodów jest msza w kieleckiej bazylice.
– Katedra zawsze jednoczyła ludzi, zwłaszcza w czasach, gdy uroczystości były zakazane. Nieprzypadkowo stoi tutaj pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, który w imię Solidarności oddał życie – dodał.
Jak podkreślił senator Krzysztof Słoń – Polska już na zawsze pozostanie kolebką największego ruchu związkowego na świecie, który przyniósł ogromne zmiany geopolityczne w Europie i na całym globie.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zaznaczył, że w tamtych dniach wydarzeniom w Polsce przyglądał się cały świat.
– Solidarność potrafiła niezbrojnie, swoją konsekwencją rozbroić system komunistyczny. Za to powinniśmy być wdzięczni wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Powinniśmy mieć głowę podniesioną wysoko, myśląc o tamtych czasach – dodał Wojciech Lubawski.
Po uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej, uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Odśpiewano także hymn „Solidarności”.
W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe z kieleckich, oraz wojewódzkich związków zawodowych, wśród nich między innymi związkowcy z MPK w strojach służbowych.