Świętokrzyska „Solidarność” rozpoczęła obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą strajki z 1980 roku w zakładach CHEMAR. Jak mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący „Solidarności” w regionie świętokrzyskim, gdyby nie strajki, które rozlały się na cały kraj nie byłoby możliwe powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
To także dzięki strajkom między innymi w Kielcach i regionie ówczesna władza była zmuszona do zaakceptowania ogólnopolskiego związku jakim jest „Solidarność”. Porozumienia sprzed 37 lat są symbolem i dowodem na to, że zmieniliśmy wygląd świata. Te wydarzenia zapoczątkowały bezkrwawą rewolucję, która zniszczyła zbrodniczy ustrój komunistyczny.
Waldemar Bartosz podkreśla, że wydarzenia, które wspominamy są aktualne również dzisiaj. Przesłaniem płynącym z 21 postulatów „Solidarności” jest troska o godność człowieka, która jest najważniejsza.
Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji związkowej CHEMAR S.A. Tadeusz Kozior wspominając wydarzenia sprzed 37 lat twierdzi, że były to niezapomniane chwile, jedności i wolności, pracowników. Obecnie młodzież zupełnie inaczej podchodzi do tych wydarzeń, dlatego trzeba upamiętniać te wydarzenia.
Po południu w ramach obchodów dnia Wolności i Solidarności o godzinie 17 odsłonięta zostanie tablica na frontonie pierwszej siedziby Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, która mieściła się przy ulicy Koziej. Pół godziny później, na skwerze im. Stefana Żeromskiego złożone zostaną kwiaty przed tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”. O godzinie 18 odprawiona zostanie natomiast msza święta w kieleckiej katedrze, po której zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Natomiast w Radiu Kielce między godziną 17 a 19 koncert „Muzyka silniejsza niż mury”. Leszek Ślusarski i gościnnie przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności Waldemar Bartosz oraz wiceprzewodniczący Mieczysław Gójski przeniosą słuchaczy w ten trudny czas.