W 1980 roku wytworzyła się wspólnota między robotnikami, studentami i intelektualistami co zaprocentowało podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem pierwszych wolnych związków zawodowych NSSZ Solidarność. – Komunistycznej władzy tej jedności i wspólnoty nie udało się rozbić – mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Gość Radia Kielce przypomniała, że wcześniej wszystkie protesty społeczne były szybko tłumione, bo miały lokalny charakter. Pracownicy poszczególnych zakładów nie mieli współczesnych środków łączności, by móc synchronizować swoje akcje. Ponadto społeczeństwo przez dziesięciolecia było poddawane propagandzie, aby negatywnie reagować na wszelkie wystąpienia przeciwko władzy.
W sierpniu 1980 roku te działania okazały się nieskuteczne. Pracownicy poszczególnych zakładów, studenci, inteligencja i społeczeństwo zjednoczone w idei solidarności i wolności nie dało się rozbić i podzielić. To zaskoczyło władze, które musiały się ugiąć i podpisać porozumienie ze strajkującymi.
Jak przypomniała Dorota Koczwańska-Kalita zaakceptowane postulaty nie dotyczyły jedynie spraw materialnych, ale także wolności słowa, zrzeszania się czy prawa do strajku. To rozpoczęło naszą wielką drogę wolności, której efektem było obalenie komunizmu nie tylko w Polsce, ale całej Europie.
O zwycięstwie zdecydowało zamiłowanie Polaków do wolności – polskie DNA, którego nie złamał system totalitarny. Naczelnik kieleckiego IPN zauważyła jednak, że nie do końca pamiętamy o znaczeniu sierpnia 1980 roku i nie potrafimy skutecznie przekazać Zachodowi prawdy o Solidarności i wadze wydarzeń, bez których nie byłoby na przykład zburzenia muru berlińskiego. W tym kontekście gość Radia Kielce skrytykowała wszystkie siły, które dziś próbują zawłaszczyć rocznicę sierpnia wykorzystując ją do swoich partykularnych politycznych celów. Spory w tej sprawie nie służą promowaniu idei Solidarności. Przeszkadzają także w wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków. To brak odpowiedzialności za dziedzictwo Solidarności i idee, które przyświecały osobom walczącym 37 lat temu o wolność Polski.
Posłuchaj „Rozmowy Dnia”: