Świętokrzyska „Solidarność” rozpoczęła świętowanie 37. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Podczas spotkania „Nie oddamy sierpnia: 1980-1982” zgromadzeni w kieleckim Przystanku Historia wspominali wydarzenia związane z tworzeniem się demokratycznych struktur organizacji w naszym regionie oraz strajkami w jej obronie z 31 sierpnia 1982 roku.
Organizatorami spotkania były: Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, delegatura IPN w Kielcach oraz Wojewódzka Rada Konsultacyjna do spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych.
Dorota Koczwańska-Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN stwierdziła, że „Solidarność” była ruchem, który zmienił mentalność nie tylko Polaków, ale także historię świata, o czym niestety często zapominamy. – Co roku musimy przypominać o rocznicy, która wyzwoliła nas z okowów totalitaryzmu – systemu, który chciał pozbawić nasz naród tradycji i wolności – dodała.
28.08.2017. Przystanek Historia IPN, Kielce. Spotkanie „Nie oddamy Sierpnia 1980-1982”. Na zdjęciu dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN – fot. Marzena Mąkosa/ Radio Kielce
Zdaniem przewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemara Bartosza, spotkanie w Przystanku Historia miało dwojaki charakter. Oprócz edukacji młodego pokolenia, była to także okazja do wspólnego spotkania bohaterów tamtych wydarzeń. – Mamy to szczęście, że dzisiaj uczestnicy wydarzeń z Kielc i Starachowic, które dziś wspominamy, są jeszcze wśród nas, dodał.
Jak powiedział obecny na spotkaniu Mirosław Domińczyk jeden z twórców Wolnych Związków Zawodowych w ówczesnym województwie kieleckim, a później przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, polska młodzież powinna być dumna, z faktu istnienia „Solidarności”, ponieważ jest to ruch niespotykany w skali światowej.
28.08.2017. Przystanek Historia IPN, Kielce. Spotkanie „Nie oddamy Sierpnia 1980-1982”. Na zdjęciu Mirosław Domińczyk, pierwszy przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności – fot. Marzena Mąkosa/ Radio Kielce
– Nikt inny nie może się pochwalić takim osiągnięciem jakim było obalenie komunizmu. Poprzez strajki oraz działalności „Solidarności” złamaliśmy ideologię komunizmu, co umożliwiło dalsze zmiany w tej części Europy – stwierdził Mirosław Domińczyk.
O swoich doświadczeniach opowiadali również uczestnicy demonstracji z 31 sierpnia 1982 roku – Danuta Papaj oraz Paweł Perchel. Zorganizowane w Kielcach i w Starachowicach były największymi przejawami niezadowolenia społecznego w regionie w okresie stanu wojennego.
W spotkaniu „Nie oddamy sierpnia: 1980-1982” oprócz uczestników wydarzeń z początku lat 80., wzięli udział także przedstawiciele władz miejskich oraz samorządowych, w tym parlamentarzyści: Krzysztof Lipiec, Krzysztof Słoń oraz Bogdan Wenta, wicewojewoda Andrzej Bętkowski i prezydent Starachowic Marek Materek.
28.08.2017. Przystanek Historia IPN, Kielce. Spotkanie „Nie oddamy Sierpnia 1980-1982”. – fot. Marzena Mąkosa/ Radio Kielce
Główne obchody rocznicowe postania „Solidarności” w stolicy województwa odbędą się w czwartek 31 sierpnia. W ich ramach zostanie odsłonięta tablica na pierwszej siedzibie Solidarności w Kielcach przy ulicy Koziej oraz odprawiona msza święta w kieleckiej katedrze, po której zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Początek czwartkowych uroczystości o godzinie 17.