Nauczyciele z około 100 szkół podstawowych z naszego regionu będą wprowadzać na lekcjach eksperymenty laboratoryjne oraz projekty badawcze. W placówkach powstaną również pracownie edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Pieniądze na ten cel dał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie ponad 2 mln złotych.
Specjalne szkolenia dla nauczycieli prowadzi Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jacek Wołowiec, dyrektor centrum tłumaczy, że podczas warsztatów nauczyciele mogą dowiedzieć się jak wykorzystywać sprzęt laboratoryjny oraz jak aktywnie angażować uczniów w projekty badawcze.
– To są szkolenia szesnastogodzinne, mają za zadanie przygotować nauczycieli do efektywnego prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Trudno sobie wyobrazić, aby efektywnie uczyć chemii, biologii czy przyrody bez organizowania różnego rodzaju doświadczeń oraz projektów badawczych – mówi Jacek Wołowiec.
Szkolenia nauczycieli będą odbywać się w sierpniu i we wrześniu. Wezmą w nich udział między innymi nauczyciele z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie. Ilona Niebudek, dyrektor placówki informuje, że zależało jej by w warsztatach uczestniczyli nie tylko nauczyciele biologii.
– W zajęciach uczestniczy nauczyciel przyrody, ale też nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, tak aby uczniowie najmłodszych klas mogli uczestniczyć w ciekawych lekcjach. Na wyposażeniu szkolnych pracowni będą m.in sprzęty do pomiaru temperatury, prędkości wiatru czy promieniowania – twierdzi Ilona Niebudek.
Po zakończeniu szkoleń Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli planuje uruchomić platformę e-learningową. W Internecie pojawiałyby się nowe zestawy doświadczeń, które można będzie zrobić w pracowniach, poprzez sieć nauczyciele mogliby się też wymieniać doświadczeniami.