Była to jedyna niezależna organizacja, oprócz kościoła katolickiego, dzięki której mogliśmy realizować swoje cele – tak o powstaniu NSZZ Solidarność mówił na naszej antenie Waldemar Bartosz. Szef świętokrzyskiej Solidarności podkreślił, że tworzenie Związku i jego działalność jak na tamte czasy to był fenomen.
Gość Radia Kielce przypomniał, że w komunizmie znacznie łatwiej było akceptować wolny związek zawodowy niż partię polityczną, czy jakikolwiek inny ruch.
– Początki naszej działalności narodziły się w zakładach pracy, ponieważ tam oczekiwano związków zawodowych. A to, że wówczas Solidarność musiała przejąć wszystkie inne funkcje jest rzeczą zrozumiałą, bo tak jest przy wychodzeniu z dyktatury – mówił Waldemar Bartosz.
Jak podkreślił, Solidarność spełnia swoje funkcje także w gospodarce rynkowej, w czasach konkurencji i rywalizacji.
– Teraz musimy pogodzić interesy poszczególnych zakładów pracy na zasadzie sieci. Dobrze byłoby pamiętać, że jeżeli czegokolwiek się domagamy, to róbmy to bez przemocy – mówił gość Radia Kielce.
Waldemar Bartosz zaprotestował także przeciwko wykorzystywaniu symboli i postaci walczących o wolność do walki politycznej. Jako przykład podał ostatnią manifestację przy pomniku błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Kielcach.
– Są też pewne świętości, których naruszać nie wolno. Nie powinni tego robić polityczni następcy PZPR. To jest obraza Boska i nie tędy droga – dodał.
Szef świętokrzyskiej Solidarności zaprosił również na dzisiejsze spotkanie w kieleckim Przystanku Historii „Nie oddamy sierpnia: 1980-1982” w 37 rocznicę powstania NSZZ Solidarność i w 35 rocznicę manifestacji w obronie Solidarności.
Organizatorami wydarzenia są Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność, delegatura IPN w Kielcach oraz Wojewódzka Rada Konsultacyjna do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych. Będzie ono poświęcone kolejnej rocznicy zawiązania struktur Solidarności w regionie świętokrzyskim oraz masowym wystąpieniom w obronie prawa Związku do legalnej działalności. Demonstracje te miały miejsce w Kielcach i Starachowicach 31 sierpnia 1982 roku w trakcie trwającego stanu wojennego. Wydarzenia te wspominać będą uczestnicy tych zdarzeń, m.in. Mirosław Domińczyk i Paweł Perchel.
Początek o godzinie 17.00.
Natomiast 31 sierpnia w stolicy województwa odbędą się główne uroczystości upamiętniające powstanie Solidarności. O 17.00 zostanie odsłonięta tablica na pierwszej siedzibie Solidarności w Kielcach przy ulicy Koziej, o 17.30 złożone zostaną kwiaty przed tablicą przy Skwerze im. Stefana Żeromskiego. O g. 18.00 w Bazylice Katedralnej rozpocznie się nabożeństwo w intencji Ojczyzny i Świata Pracy. Mszę świętą będzie sprawował Ojciec opat Edward Stradomski. Po niej złożone zostaną kwiaty przed figurą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.