W Muzeum Górnictwa Kruszcowego w Miedziance w gminie Chęciny odbył się dziś Piknik Górniczy, który był okazją do poznania dziejów wydobycia rud miedzi, srebra i wapienia na tym terenie. Impreza dała możliwość poznania historii kopalni i uświadomienia, jakie znaczenie dla gospodarki przemysłowej na tym terenie miało przez setki lat górnictwo i hutnictwo.
Piknik był też okazją do zwiedzenia muzeum i zapoznania się ze gromadzonymi tam eksponatami, narzędziami i minerałami stanowiącymi świadectwo bogatej historii przemysłowej, ale i – jak powiedział Bogdan Chabik z Muzeum Górnictwa Kruszcowego w Miedziance – dowodzący, że teren ten interesujący jest również geologicznie. Stąd bowiem pochodzą słynne chęcińskie marmury.
Jak poinformował burmistrz Chęcin Robert Jaworski tereny pokopalniane stanowią ogromny potencjał turystyczny. Niebawem sfinalizowane zostaną starania dotyczące uruchomienia podziemnych tras turystycznych w sztolniach Zofia i Teresa. Byłyby to kilkuset metrowej długości korytarze, które obrazowałyby pracę 16-wiecznych górników.
Uczestnicy pikniku mogli popróbować sił w płukaniu złota i posłuchać występów zespołów artystycznych.