Hutnictwo sprzed tysięcy lat próbowali odtworzyć archeolodzy w Krzemionkach Opatowskich. Odbyły się tam warsztaty archeologii eksperymentalnej. Ich pomysłodawcą jest archeolog pracujący w Krzemionkach, Grzegorz Kończyk. Celem zajęć było takie odtworzenie procesu wytapiania metalu ze skały, aby poznać wszystkie jego etapy, znane w epoce neolitu. W tym celu badacze opierali się na odkryciach z Europy i Ameryki Południowej.
Jak mówi Łukasz Majchrzak, archeolog z Krakowa, który prowadził badania, sposób pozyskiwania metalu w epoce neolitu wciąż kryje przed naukowcami wiele zagadek.
Autor: Anna Głąb – Radio Kielce / 27.08.2017 Krzemionki Opatowskie. Warsztaty archeologii eksperymentalnej
W wiosce zrekonstruowanej w Krzemionkach Opatowskich przez dwa dni archeolodzy eksperymentowali ze sposobami budowy pieca do wytopu metalu. Metodą prób starali się odtworzyć ilość potrzebnego opału, natężenie nadmuchu i sposób obróbki pozyskanego surowca. Podobne badania prowadzone są z powodzeniem w Ameryce Południowej i opierając się na tamtych doświadczeniach, naukowcy mają nadzieję na sukces badawczy w regionie świętokrzyskim.
Warsztaty archeologii eksperymentalnej cieszyły się dużym powodzeniem wśród turystów. W ciągu dwóch dni wioskę neolityczną w Krzemionkach odwiedziło kilkaset osób. Wiele z nich specjalnie wybrało ten termin na zwiedzanie, aby móc uczestniczyć w pokazach.
Jak zapowiadają organizatorzy, podobne zajęcia będą prowadzone w przyszłości.