Dożynki Powiatu Kieleckiego odbędą się dziś w Łagowie. Impreza rozpocznie się o godzinie 12.30 mszą świętą w zabytkowym, XIV-wiecznym kościele pw. Świętego Michała Archanioła. Podczas nabożeństwa odbędzie się poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych – informuje Michał Godowski, starosta powiatu kieleckiego.
– Po mszy uformujemy barwny korowód, który przejdzie na plac targowy w Woli Łagowskiej, gdzie odbędą się główne uroczystości. Przed publicznością zaprezentują się lokalni artyści m.in. zespół dziecięcy „Zbelutczanie”, a także „Źródło Sanicy”, „Świętokrzyskie Jodły” i Zespół Pieśni i Tańca Łopuszno – wylicza Michał Godowski.
Podczas święta plonów rozstrzygnięte zostaną także konkursy na „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”, „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwycięski wieniec będzie reprezentował powiat kielecki podczas dożynek wojewódzkich, które odbędą się 3 września w Masłowie.
Jak informuje Paweł Marwicki, wójt Łagowa, podczas dożynek rozstawionych zostanie wiele kramów z regionalnymi specjałami.
– Pokażemy przede wszystkim tę ludowość, która jest reprezentowana w naszych sołectwach poprzez koła gospodyń wiejskich. Ich członkowie będą prezentowali swoje możliwości kulinarne, ale i artystyczne. Skosztować będzie można także różnych regionalnych potraw i nalewek – dodaje Paweł Marwicki.
Dożynki Powiatu Kieleckiego w Łagowie zakończą się zabawą taneczną, która potrwa do północy.
Zakończenie żniw świętować będą także powiaty pińczowski oraz ostrowiecki.
Zdaniem burmistrza Pińczowa Włodzimierza Baduraka, tegoroczne żniwa upłynęły raczej spokojnie i szybko, choć plony były słabsze.
– Pogoda nam dopisała, w naszym regionie nie było kataklizmów, ani ulewnych deszczy, więc prace przebiegły sprawnie. Jednak majowe przymrozki oraz późniejsze susze przyczyniły się do tego, że plony nie są zbyt wysokie – dodaje burmistrz.
Dziś na terenie pińczowskiego MOSiR-u odbędzie się pokaz obrzędów dożynkowych, m.in. prezentacja 16 wieńców wykonanych specjalnie na święto plonów. Na scenie wystąpią lokalne zespoły ludowe, a zasłużonym rolnikom z gminy Pińczów zostaną wręczone nagrody.
Mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Ojca Pio w Bodzechowie rozpoczną się dożynki powiatu ostrowieckiego. Starosta Zbigniew Duda mówi, że ważne jest, aby rolnikom podziękować za cały rok trudnej pracy, dzięki której nie brakuje nam jedzenia.
Każda z gmin powiatu ostrowieckiego przygotowała wieńce dożynkowe, które tradycyjnie zostaną ośpiewane. Podczas wydarzenia wyłonieni zostaną także laureaci konkursu na „Piękną i Bezpieczną Zagrodę – Przyjazną Środowisku”.
Ponadto w programie atrakcje dla dzieci oraz wystawa maszyn rolniczych. Na scenie wystąpi Andrzej Cierniewski, a także „Bławatki” i zespół „Maxel”. Zabawa taneczna, którą poprowadzi znany lokalny zespół „Szarotka” potrwa do godziny 22:00.
Żniwa podsumują dzisiaj także gminy. Dożynki odbędą się w Morawicy, gdzie po nabożeństwie w tamtejszym kościele, obchody święta rolników przeniosą się przed muszlę koncertową. Obrzędom dożynkowym towarzyszyć będzie koncert szkolnej orkiestry, wystąpią także zespoły folklorystyczne i młodzieżowe.
Święto chleba odbędzie się również w Ćmińsku. Tam zaplanowano Dożynki Parafialne połączone z festynem rodzinnym. Uroczystej mszy świętej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup Jan Piotrowski, ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Jak zapowiada proboszcz parafii Świętej Trójcy w Ćmińsku, ks. Janusz Marzec, podczas uroczystości rolnicy podziękują za dar chleba i za zebrane plony. Na zakończenie eucharystii, odbędzie się poświęcenie chlebów, aby każdy mógł zabrać je do domu i symbolicznie podzielić się z bliskimi.
– Później odbędzie się festyn z licznymi atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci – dodaje proboszcz parafii.
W tym roku podczas festynu zostanie przeprowadzona także akcja charytatywna, z której całkowity dochód zostanie przekazany na poszkodowanych podczas wichur na Pomorzu oraz na remont organów kościelnych. Gwiazdą wieczoru będzie grupa artystyczna Perły z Lamusa. Festyn rodzinny zakończy potańcówka pod gwiazdami.
Święto plonów obchodzone dziś będzie także w powiecie jędrzejowskim. Rozpocznie się ono mszą dziękczynną o godzinie 14.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie. Potem korowód dożynkowy z wieńcami w asyście Kapeli Stefana Wyczyńskiego przemaszeruje na plac Bazy Kulturalno- Rekreacyjnej, gdzie odbędzie się cześć obrzędowa święta plonów.
Starościną powiatowych dożynek będzie Danuta Bronkowska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Krzelowie, które prowadzi 150-hektarowe gospodarstwo pomocnicze, specjalizujące się w hodowli bydła rasy Holsztyn-fryz. Starostą będzie Paweł Staniak, który prowadzi 55-hektarowe gospodarstwo w Pawłowicach i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Paweł Staniak jest również sekretarzem Jędrzejowskiej Spółdzielni Mleczarskiej z siedzibą w Wodzisławiu.
Podczas dożynek wręczone będą medale Zasłużony dla Rolnictwa oraz nagrody w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”.
W części artystycznej wystąpią Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespoły ludowe. Gwiazdą tegorocznego święta plonów powiatu jędrzejowskiego będzie zespół Juhas.
Dożynki zakończy zabawa taneczna pod gwiazdami.
Święto plonów obchodzą dziś także rolnicy z powiatu sandomierskiego. Tradycyjne dożynki rozpocznie o 14.00 msza dziękczynna w kościele parafialnym w Dwikozach. Po niej korowód przejdzie na stadion Sparty, gdzie odbędzie się część obrzędowa uroczystości. Zaprezentowane będą wieńce dożynkowe, przygotowane przez sandomierskie gminy, rozstrzygnięty zostanie również konkurs „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”.
W części artystycznej wystąpią lokalne zespoły, a gwiazdą święta plonów będzie zespół Weekend.
Spotkanie rolników w Dwikozach zakończy zabawa pod gwiazdami.